
Foto tříd
školní rok 2024/2025
Tradiční fotografování tříd na konci školního roku.
Konec školního roku je důležitým okamžikem pro všechny žáky, ale pro deváťáky má zvláštní význam — loučí se s prostředím, ve kterém strávili devět let svého života. Přejeme jim, aby se jim v budoucím studiu dařilo, aby našli dobré přátele a splnili si všechny své sny. Ať na naši školu vzpomínají v dobrém a rádi se do ní vracejí.
V červnu jsou prázdniny každým dnem blíž a blíž. Těší se na ně úplně všichni. Na to, jak si budou užívat sluníčka, pobyt v přírodě, u vody... Tohle všechno se odrazilo i v aktivitách I. oddělení školní družiny. Nejprve jsme se vydali na výlet s kamarády roboty (kombinovaná technika, dokreslování k postavičkám robotů). Sluníčka, kolorovaná kresba, kde si děti procvičily i práci s pravítkem, byla plná zářivých barev. Také jsme nezapomněli na Den otců. Pro každého je jeho tatínek superhrdina. A tak jsme vyrobili i taková přáníčka. Většinu času jsme při vhodném počasí strávili mimo školní budovu. Ať už to bylo na vycházkách okolo rybníka, na dětských průlezkách, ve školní zahradě. Vydali jsme i na farmu Nelinky a Petříka, kde jsme se dozvěděli spoustu zajímavostí o chovaných zvířatech. Ve školním areálu jsme posbírali i krásně rozevřené šišky z borovic, budou se hodit při podzimním vyrábění. Na konci měsíce jsme ve školní dílně do květináčků zasadili rostlinku, která očekávaná letní horka zvládne s přehledem. Sukulent Havortia si všichni, kdo měl zájem, odnesli domů. Kornout plný čokoládové nebo vanilkové zmrzliny, to byla sladká tečka na konec školního roku 2024/2025. Pochutnaly si na něm všechny děti z I. i II. oddělení školní družiny. Neskutečně rychle to všechno uteklo! Takže teď už: „Ahoj, školo! Čekají nás prázdniny!“
Ve středu 25. června si děti z 1. stupně užily den plný pohybu — konal se totiž oblíbený sportovní den. V disciplínách jako sedy–lehy, trojskok z místa a překážková dráha na čas si děti změřily síly, a nejlepší z nich si domů odnesly diplomy. Kromě toho si ale všichni mohli vyzkoušet i mnoho dalších stanovišť — opičí dráhu, hod na cíl, chůzi po laně, parkour, jízdu zručnosti na koloběžkách, skákání v pytli, chůdy, přetahování lanem nebo cvičení s obručemi. Krásný letní den jsme si při společném sportování všichni užili, což ilustrují i přiložené fotografie a video. Sportovní den proběhl ve stejném dni i na 2. stupni, kde žáci soutěžili v atletických disciplínách a kolektivních sportech.
V úterý 24. června ovládly naši školu barvy. Na návrh deváťáků jsme uspořádali Barevný den, který rozzářil celou školu. Každá třída si vybrala jednu barvu a sladila do ní své oblečení. Výsledek byl vizuálně velmi působivý — celá škola se proměnila v pestrou duhu! Děkujeme deváťákům za skvělý nápad, a všem ostatním za nadšení a aktivní účast.
Během května a června absolvovali žáci 3. a 4. třídy 10 lekcí plaveckého výcviku. V pondělí 23. června proběhly závěrečné závody na 50 m volný způsob a předávání mokrých vysvědčení. V kategorii dívek vyhrála Alexandra Hejdová (0,56 – prsa), na 2. místě se umístila Aneta Poukarová (0,59 – znak) a na 3. místě Tereza Divišová (1,03 – znak). V kategorii chlapců vyhrál Tadeáš Hink (1,06 – znak), na 2. místě David Berka (1,08 – znak) a na 3. místě se umístil Michal Dvořák (1,09 – znak). Všichni udělali v plaveckých dovednostech veliký pokrok a výcvik si užili.
Na závěr roku se žáci 3. a 4. třídy vydali na společný výlet. Navštívili Oboru Žleby, kde se zúčastnili programu Výprava za bílým jelenem. Viděli zvířata záchranné stanice, mláďata dravců, vyzkoušeli si lukostřelbu, dravce na ruce a v neposlední řadě se mohli kochat pohledem na bílé jeleny, které jinde spatřit nelze. Druhým cílem výletu byl Zámek Žleby obklopený krásným anglickým parkem. Při prohlídce jsme se podívali do prostor zámku a děti poznávaly místa, která znají z pohádek — Kouzla králů, Královský slib nebo Nejkrásnější hádanka.
Výlet 6. třídy se opravdu vydařil. Došli jsme z Vílance do Popic, kde jsme si zahráli akční hry. K obědu jsme si pochutnali na řízku ve Vílanci a jako dezert si dali vyhlášenou zmrzlinu. Poté jsme se přesunuli do Brtnice, kde nás čekalo koupání, noční hry a přespání na místě, kde každou čtvrthodinu odbíjejí hodiny. Druhý den jsme se vydali z Jestřebí do Stonařova krásnými Alejemi, kde největší pochoutkou byly sladké lesní jahody.
Kdo by si nepřál stát se aspoň na chvíli princem nebo princeznou? Dětem z 1. a 2. třídy se tento sen splnil během výletu na moravský zámek Milotice. Po procházce v krásné zámecké zahradě, kde se kolem nás ladně procházeli pávi, jsme se zúčastnili programu s dravci — dozvěděli jsme se o nich řadu zajímavostí a viděli je pěkně zblízka. Navštívili jsme dračí sluj a každý z nás našel kousek pokladu. Pak přišla ta nejlepší část výletu — oblékli jsme se do dobových kostýmů a vyrazili na prohlídku zámku. Dívky si užily tanec s paní kněžnou, kluci si zahráli na rytíře a vyzkoušeli si šerm. Všichni jsme se cítili jako v opravdové pohádce. Odpoledne nás čekala ještě návštěva zoologické zahrady v Hodoníně. Cesta byla dlouhá, ale s písničkou nám rychle utekla. Domů se všichni vraceli nadšení a plní nádherných zážitků.
Žáci 4. třídy se celý měsíc červen zabývali Českou republikou. Učení probíhalo blokově a zasahovalo do všech předmětů. Povídali jsme si o státních symbolech ČR, vodstvu, podnebí, obyvatelstvu, hospodářství a nejvíce jsme se zaměřili na samotné kraje. Hodně jsme pracovali s mapou, vyhledávali informace na iPadech a řešili různé kvízy.
Ještě nedávno se naši prvňáčci učili první písmenka — a dnes už zvládnou přečíst celá slova, věty i příběhy. Dospěli do chvíle, kdy mohou být právem nazýváni čtenáři. S radostí jsme proto přijali pozvání do knihovny ve Stonařově. Paní knihovnice Smolíková nás knihovnou provedla, seznámila děti s jejím chodem a připravila jim zajímavé úkoly, při nichž prokázaly své čtenářské dovednosti. Vyvrcholením celé návštěvy byl slavnostní akt — složení čtenářského slibu a pasování na čtenáře.
Společný projekt dvou zcela odlišných předmětů, jako jsou pracovní činnosti a dramatická výchova, úspěšně zakončili žáci 18. června vystoupením pro děti v mateřské škole a pro své mladší kamarády, žáky 1.–3. ročníku. Na programu byla pohádka O Nebeském princi. Ploché papírové loutky vytvořili žáci v hodinách pracovních činností, v dramatické výchově pracovali s textem a celou pohádku nacvičili. Obě vystoupení se zdařila, pohádka šťastně skončila — byla svatba veliká. A všichni si odnesli ještě i ponaučení: Kdo si nebude stříhat nehty, mýt krk a uši, tak nemůže počítat s tím, že získá nějakou princeznu!
Ve dnech 16.–17. června završili prvňáčci celoroční projektovou řadu „Rok ve čtyřech ročních obdobích“. Po podzimním, zimním a jarním projektu, které jsme zvládli v průběhu školního roku, přišlo v polovině června na řadu poslední období — léto. Projekt tematicky navazoval na učivo prvouky. Děti čekaly rozmanité aktivity: letní čtení s obrázkem, který se vybarvoval podle textu, psaní vět s letní tematikou, letní kopretinové počítání s tajenkou a zpívání nové písničky „Už jde léto“. V rámci výtvarné výchovy jsme pak společně vytvořili velký barevný balón, který symbolicky představuje cestu vstříc prázdninovým dobrodružstvím. Bude tu na nás čekat v září, až se vrátíme – už jako žáci druhé třídy!
Office Arena je soutěž pořádaná společností Microsoft, největší světovou firmou v oblasti digitálních technologií. Naše škola se letos zúčastnila poprvé a hned s velkým úspěchem. Žák 9. třídy Vít Smolík zvítězil v oblastním kole, následně obsadil první místo v Kraji Vysočina a postoupil do celostátního finále. Přestože se ve finále neumístil, odnesl si cennější zkušenost — jako jediný účastník bez předchozí přípravy úspěšně složil mezinárodní zkoušku pro profesionální uživatele Excelu v angličtině. Získal tak certifikát a velké uznání poroty.
V pátek 13. června proběhla v kulturním domě ve Stonařově tradiční letní školní akademie, která každoročně představuje práci zájmových kroužků s uměleckým zaměřením. Vystupující přišli jako vždy podpořit všichni žáci školy. Letošní akademie nabídla pět vystoupení. O úvod se tradičně postaral pěvecký sbor, který zazpíval tři písně. Zazněl i náročný vícehlas, který na klavír doprovodila Kačka Šimková. Následovalo vystoupení starší skupiny divadelního kroužku, kterou tvoří žáci od 5. do 8. třídy. Jejich představení inspirované příběhem Lewise Carrolla Alenka v říši divů sklidilo velký úspěch. Se svou autorskou prezentací o Jihlavě vystoupil Vítek Smolík, vítěz krajského kola soutěže Office Arena. Vítek bude naši školu reprezentovat v celorepublikovém kole, které se koná v pondělí 16. června v Praze. Závěr akademie patřil dvěma skupinám kroužku aerobiku. Žáci 7. a 8. třídy předvedli energické vystoupení na písně z muzikálu Mamma Mia, dívky z 9. třídy pak zatančily choreografii na píseň Poker Face od Lady Gaga. Celou akci skvěle odmoderoval Filip Zvěřina. Všem účinkujícím i vedoucím kroužků patří velké poděkování za krásný kulturní zážitek, který možná inspiroval některé diváky k zapojení do zájmové činnosti v příštím školním roce.
Po vydařené oslavě pro maminky se prvňáčci rozhodli, že ani tatínky nenechají bez poděkování. V týdnu před třetí červnovou nedělí, kdy se slaví Den otců (letos 15. června), si každý malý školák namaloval svého tatínka, jak ho vidí svýma očima — s úsměvem, v oblíbeném tričku, na procházce s pejskem nebo třeba se šálkem kávy. K portrétu tatínka děti přidaly i vlastnoručně vyrobené přáníčko a papírové srdíčko. Naučily se také novou písničku „Náš tatínek“, kterou si společně zazpívaly. Děti pracovaly se snahou potěšit své tatínky a vyjádřit jim poděkování za každodenní péči, podporu a lásku. Věříme, že všechna překvapení udělala tatínkům radost — stejně jako dětem samotná příprava.
Ve středu a ve čtvrtek 4.–5. června se žáci 7. a 8. ročníku zúčastnili exkurze do Prahy. Navštívili Národní muzeum, kde si prohlédli stonařovské meteority i další expozice. Navštívili kupoli Národního muzea, odkud měli díky krásnému počasí nádherný výhled na celou Prahu. Ve spojovací chodbě muzea si díky promítacím tabulím připomněli nejdůležitější mezníky našich novodobých dějin. Jejich další zastávkou bylo Muzeum iluzí a kuriozit ve Vodičkově ulici. Putování zakončili plavbou po Vltavě, kde se jim otevřely krásné výhledy Prahu. Poslední zastávkou byl zámek Trója.
V rámci projektu Ovoce do škol si žáci 1. stupně začátkem června užili ochutnávkové ovocné dny. Všechny třídy obdržely bedýnky plné známých i méně obvyklých druhů ovoce a zeleniny. Děti si ve třídách samy připravily ovocné pohoštění, krájely, ochutnávaly a poznávaly nové chutě. Na stolech se objevily banány, kiwi, mango, grep či ananas, ale také žlutý meloun, ledový salát, baby salát nebo dokonce fenykl. Druháci si si kromě ochutnávání všechno ovoce i namalovali. Děkujeme projektu Ovoce do škol za zpestření výuky a podporu zdravého stravování.
V rámci celoročního programu Ovoce do škol dostaly začátkem června všechny třídy 1. stupně ochutnávkové bedýnky plné čerstvého ovoce. Prvňáčci využili ovoce jako inspiraci pro celodenní projekt, který se uskutečnil 4. června. Den začal společným povídáním o ovoci, jeho rozmanitosti a významu pro zdravou výživu. Děti si také připomněly pět lidských smyslů a prakticky si vyzkoušely, jak lze jednotlivé druhy ovoce rozpoznat pomocí zraku, čichu, hmatu i chuti. Téma ovoce se promítlo do všech vyučovacích předmětů. Děti četly tematické texty, odpovídaly na otázky, skládaly slova z písmen, opisovaly věty, řešily ovocnou matematickou skládačku i další úlohy. Celý den jsme zakončili ovocnou hostinou — zdravou, barevnou a hlavně výbornou!
První červnové dny 2. a 3. června žáci 5. třídy strávili na školním výletě. Letos si užili dvoudenní výlet v nedalekém kempu v Řásné. Cestovali autobusem a pěšky. Po ubytování v Penzionu Pod Borovicí a lehkém obědě se vydali na pochod na Javořici, nejvyšší vrchol Českomoravské vrchoviny. Na zpáteční cestě se prošli kolem nedalekého rybníku „Velký Pařezák“, navečer si opekli buřty, zahráli si společně různé hry a spát šli až v pozdních hodinách. V úterý dopoledne je čekala prohlídka telčského zámku, rozchod na náměstí, který využili k drobným nákupům, občerstvení nebo návštěvě restaurace. Počasí nakonec vyšlo a výlet si všichni užili.
Na závěr školního roku si mladší skupina dětí z divadelního kroužku (3.–4. třída) připravila představení Sněhurka a sedm trpaslíků, které soubor nazkoušel na motivy příběhu bratří Grimmů. Pohádková hra vypráví o krásné Sněhurce, zlé královně s kouzelným zrcadlem a sedmi malých trpaslících. Své úsilí a snahu mohli žáci předvést při dvou představeních v kulturním domě ve Stonařově. Dopoledne 3. června pohádku zahráli pro MŠ a pro 1. stupeň ZŠ. Odpoledne se představili rodičům a blízkým. Obě představení se vydařila, diváky pobavila a všichni herci si zaslouží pochvalu za odvahu.
Máj — vyženem kozy v háj. Ani v květnu jsme nezapomněli na procházku ke kozám, kde nám paní Šikolová umožnila si pochovat jedno z kůzlátek. Také děti hned vyzkoušela u kosení trávy, jak se jaký nástroj nazývá a pověděla nám i něco o kozách. Protože máme venku krásně, využíváme počasí i k různým radovánkám. S dětmi jsme si vyzkoušeli barvení pomocí bublin — netradiční techniku, při které děti foukají vzduch brčkem do kelímku s barvou, vodou a jarem na nádobí. Vzniklé bubliny poté přenášejí na papír, kde postupně praskají a zanechávají zajímavé otisky. Tuto techniku jsme si zkusili i venku za školou na stráni, kde děti mohly bubliny foukat volně kolem sebe. Na konci měsíce jsme přivítali studentku ze třetího ročníku střední školy, která se dětem po dobu čtrnácti dnů aktivně věnovala. Připravila si pro ně i vlastní výtvarný projekt s netradiční technikou — tisknutí květů pomocí plastového pytlíku. Studentku si děti moc oblíbily v obou odděleních ŠD.
Měsíc květen je plný očekávání slunečných dní. Ty jsme v I. oddělení ŠD využili nejen k hraní na školní družině a k tvorbě obrázků z přírodnin, ale i k práci, kdy jsme uklízeli v blízkosti lanových průlezek. Vycházky a pozorování v přírodě je pro děti každodenní samozřejmostí. Vždyť se nám podařilo i pozorovat čápa na mokřadech za rybníkem. Vyprávěli jsme si o migraci ptáků, jejich hnízdění, ochraně, a takové čápy na komíně jsme kombinovanou technikou vytvořili. Za chladných a deštivých dnů jsme si užili ve škole při objevování nových stolních her – hry s knoflíky (SAMOTÁŘ, PŘETAHOVANÁ), ale i sportování na chodbě – velmi oblíbeném stolním tenise. Modelína, materiál, který vždycky baví. Téma bylo – máme rádi zvířata. Je jedno, jaká. Klidně třeba i již vyhynulá... Májové koťátko, to dovede zamotat nitě - to byl další obrázek , který děti vytvářely. Motání nití na klubíčku bylo pro některé celkem výzva. Ale vše se podařilo. Netradiční techniku tvoření jsme si ještě vyzkoušeli při „výrobě“ barevné kytice květů. Ty vznikaly tak, že jsme otiskovali barvu nanesenou na igelitový sáček, kdy uvnitř je uvázaný uzlík. Tím se vytvořila opravdu nádherná struktura na květech a obrázky byly opravdu jak od mistrů malířů.
Naši prvňáčci se dočkali krásné odměny za svou aktivní účast ve výtvarné soutěži Vietnamazing, která probíhala v rámci mezinárodní kampaně EAZA (Evropská asociace zoologických zahrad a akvárií). Jako ocenění za svou kreativní práci získali možnost navštívit Zoo Jihlava zcela zdarma. Během dopoledne měly děti volný program, během kterého si mohly prohlédnout všechna zvířata a objevovat krásy zoologické zahrady. Velkým zážitkem bylo slavnostní předávání cen, které se konalo ve vesničce Matongo — tematické části zoo. Každá ze zúčastněných škol si připravila krátké vystoupení — zazněly písničky, básničky i prezentace. Všechny pozvané školy obdržely diplom a drobné věcné ceny. Naše výtvarné práce budou ve vesničce Matongo vystaveny až do konce školního roku, poté se přesunou do vzdělávacího centra PodpoVRCH. Děti si v zoo užily příjemný den a odnesly si spoustu krásných zážitků.
Při příležitosti Světového dne včel si třeťáci v květnu prohlubovali znalosti o včele medonosné. Napříč předměty sbírali informace. V úvodní části si ve dvojicích zaznamenávali své aktuální znalosti metodou alfaboxu. Poté při běhacím čtení přepisovali věty o životě včel do záznamového pracovního listu. Metodou I.N.S.E.R.T. pracovali žáci s textem o životě včely. Za využití znalostí písemného sčítání a odčítání řešili cestu včely do úlu. V geometrii pomocí kružítka žáci rýsovali pravidelný šestiúhelník, na který nanášeli obtisk bublinkové fólie. Po vyřešení příkladů na dělení se zbytkem mohli žáci najít výsledek s QR kódem. Pomocí IPadů své řešení ověřili a dozvěděli se informaci o zástupcích dalších bezobratlých živočichů. Na IPadech žáci také řešili kvízy a hry zaměřené na procvičení stavby těla včely, vývoji a jejím životě. Ve výtvarné výchově volnou technikou kreslili včelu. Při procvičování jednotek času v matematice programovali cestu Bee bota ke správnému obrázku. Velkou událostí projektu byla návštěva odborníka ve výuce. Žáci si hráli na novináře a připravili si otázky. Pozvání přijal místní včelař — pan farář Jiří Buchta. Diskusi vedl zážitkově o práci včelaře a přinesl i ukázky pláství. Na závěr žáci pomocí metody skládankového učení ve skupinách zpracovali informace do společného velkého plakátu o včele medonosné.
Ve dnech 22. 5. — 27. 5. se 28 žáků základní školy zúčastnilo poznávacího zájezdu do Velké Británie. Jeli společně s žáky z Nové Říše, kteří místa v autobuse doplnili. Po dlouhé cestě autobusem se z přístavu Calais trajektem přepravili na britské ostrovy. První den strávili v krásném přímořském městě Hastings. Další dny prochodili Londýn křížem krážem a viděli téměř všechna známá a důležitá místa v Londýně. Svezli se na London Eye (obřím vyhlídkovém kole), prohlédli si budovy parlamentu se známou věží Big Ben, Westminster Abbey, St. Jame‘s Park, Buckinghamský palác, Trafalgarské náměstí. Plavili se na lodi po řece Temži pod známým mostem Tower Bridge, došli k nultému poledníku v Greenwich, navštívili námořnické muzeum National Maritime Museum a Natural History Museum, prohlédli si plachetnici Cutty Sark a prošli se čínskou čtvrtí. Došli ke Kensingtonskému paláci, kde bydlela princezna Diana s rodinou, prohlédli si Albertův památník (manžel královny Viktorie). Také nechyběla procházka a nákupy na známé Oxford Street. Nedělní dopoledne patřilo návštěvě královské rezidence-hradu Windsor a odpoledne si všichni užili zábavu v Legolandu. Děti strávily tři noci v hostitelských rodinách. Ti, kteří se nebáli, si vyzkoušeli běžnou komunikaci v angličtině nejen se členy hostitelských rodin, ale i při nákupech či na ulici.
V pátek 23. května se opět po roce sešli žáci 3. a 4. třídy na přespání ve škole. Hlavní náplní byl již tradičně běh na Stonařovské Aleje. Trať byla dlouhá 600 m a 2 km, podle věkové kategorie. Letošního ročníku se zúčastnilo rekordních 182 běžců a i v našich školních řadách to několikrát zacinkalo. Největší úspěchy zaznamenali: Patrik Plavec (2. místo – trať 600 m), František Novotný (3. místo – trať 600 m), Filip Čermák (2. místo – trať 2 km), Gabriela Vidláková (3. místo – trať 2 km), Alexandra Hejdová (4. místo – trať 2 km). Po běhu následovalo opékání na zahradě školy, zpěv u ohně a v neposlední řadě tajemná stezka odvahy s úkoly s názvem „Jdi za světlem“.
Naše škola se letos opět zapojila do kampaně EAZA v rámci výtvarné soutěže pořádané Zoo Jihlava. Letošní téma soutěže, stejně jako v loňském roce, neslo název „Vietnamazing – Úžasná příroda Vietnamu“. Úkolem dětí bylo vytvořit společné třídní leporelo s kresbami zvířat žijících ve Vietnamu, přičemž důraz byl kladen především na ohrožené druhy a problémy spojené s ničením jejich přirozeného prostředí. Ke každému zvířeti měla být připojena alespoň jedna zajímavá informace. Naši prvňáčci se úkolu ujali s velkou zodpovědností, práci věnovali v průběhu května několik hodin. Výsledkem bylo vytvoření leporela o celkové délce 24 metrů. Kromě toho děti nakreslily i několik samostatných obrázků, které k leporelu budou přiloženy navíc. Jako odměnu mohou děti 30. května navštívit Zoo Jihlava zdarma.
V úterý 20. května, na Světový den včel, proběhl u prvňáčků projektový den nazvaný „Den včel“. Děti se seznámily s tím, proč jsou včely důležité pro přírodu i člověka, jak pomáhají při opylování rostlin a co všechno se děje v úlu. Povídali jsme si o vývojových stádiích včely, o práci včelích dělnic a životě celé včelí kolonie. Děti si vyzkoušely různé aktivity — běhací čtení s texty o včelách spojené s luštěním tajenky, počítání příkladů se včelí tematikou, tvorbu vlastní knížky o včelách i výtvarné a rukodělné činnosti. Projektový den dětem přinesl nové poznatky i příležitost rozvíjet čtenářské, matematické a výtvarné dovednosti.
Deváťáci v polovině května vyrazili na svůj poslední školní výlet do Outdoor Resortu Březová. Během dne si vyzkoušeli airsoft a další sportovní i týmové aktivity. Večer strávili přespáním ve škole a druhý den pokračovali do hotelu Mlýn ve Vílanci, kde si zahráli bowling. Výlet byl krásným rozloučením s jejich společnými školními léty.
V pondělí 12. května jsme ve škole přivítali maminky, tatínky, babičky, dědečky i sourozence našich prvňáčků. Děti si pro ně připravily odpolední program ke Dni matek. Zazněly básničky, zpívalo se, tančilo — a nechybělo ani předávání dárečků, které děti s láskou vyráběly po několik týdnů. Maminky si domů odnesly přáníčka, papírové květiny, vlastnoručně zdobené vázy, papírová srdce, květináče s tulipány i malované portréty v srdíčkových rámečcích. Celá akce proběhla v příjemné atmosféře a hodinový program utekl jako voda. Věříme, že jsme všem maminkám i ostatním hostům udělali radost a že si odpoledne s námi užili. Už teď se těšíme, že si podobnou akci příští rok opět zopakujeme.
Naše moderní gymnastky zaznamenaly fenomenální úspěch na květnových závodech v Telči. Přivezly 3 zlaté a 1 bronzovou medaili! Zlatou medaili získala v dopoledním závodu v sestavě se švihadlem Marie Holoubková (4. třída) a ve stejné kategorii to cinklo ještě podruhé a 3. místo si tak vybojovala Eliška Zatloukalová (3. třída). Ve stejné kategorii závodila i Iva Chadimová (3. třída), která získala krásné 6. místo. Odpoledne předvedly v kategorii mladších stejnou sestavu se švihadlem ještě Sabina Hrůzová (3. třída) a Izabela Kubíková (3. třída), které těsně zůstaly pod stupni vítězů. V odpoledním dvojboji (povinná sestava s obručí a volná sestava) na plné čáře zvítězila Gabriela Vidláková (5. třída) a nechala za sebou dalších 9 závodnic. Ve stejné kategorii předvedla povedené sestavy i Sofie Čumplová (5. třída). Obě dívky si pro volnou sestavu zvolily švihadlo. Vrcholem závodu byl dvojboj kategorie A, kde v mladší kategorii s úžasným výsledkem skončila na prvním místě Nikola Příhodová (5. třída), jejíž volná sestava s kuželi ohromila nejen diváky, ale i porotu. V poslední a porotou nejvíce očekávané kategorii zabojovaly Veronika Horská (7. třída) a Viktorie Šikolová (8. třída). Dívky předvedly povinnou sestavu se švihadlem a volnou sestavu se stuhou (Veronika H.) a míčem (Viktorie Š.). Ač jejich výkony byly úžasné, nakonec na medailové pozice těsně nedosáhly. Věřím, že si dívky ze závodů odvezly krásné zážitky, inspiraci a motivaci pro další tréninky. Velké poděkování patří mojí „pravé ruce“ — trenérce Tereze Škrdlové. Zuzana Kušíková
V úterý 6. května do naší školy opět zavítal pan Miroslav Hořák se svými opeřenými svěřenci ze záchranné stanice Ikaros. Děti měly jedinečnou příležitost zblízka obdivovat pestrou paletu dravců a sov — fascinujících ptáků, kteří se běžně v přírodě jen těžko pozorují. Během ukázky se žáci seznámili například se sovou pálenou, puštíkem rezavonohým, bělavým i malajským, sýcem rousným, výrečkem malým a bělolícím nebo výrem velkým. Mezi dravci zaujali například raroh velký, káně Harrisova a majestátní orel skalní. Pan Hořák vyprávěl zajímavosti ze života jednotlivých ptáků a sdílel své zkušenosti s jejich odchovem. Velkým zážitkem pro děti bylo, že si některé z ptáků mohly vzít na ruku a prohlédnout si je opravdu zblízka. Děkujeme panu Hořákovi za zajímavý program a těšíme se na další návštěvu.
Měsíc duben byl u nás ve družině spíše tvořivý, ale také plný venkovních radovánek. Hned na jeho začátku nás čekala soutěž „Družina má talent aneb KAŽDÝ má talent“. Přihlásilo se hodně dětí z obou oddělení ŠD. Mohli jsme vidět hned několik zajímavých vystoupení jako je tanec, hra na flétnu, gymnastické cviky či zpěv. Všechny děti si to moc užily. Následoval zápis dětí do prvních tříd a s tím i tradiční výroba dárečků, do které se opět zapojily i děti z družiny. Kreslily různé obrázky, které poté lepily na barevné papíry a následně na papírové tašky. Velikonoční tvoření ještě neskončilo — kromě barvení vajíček některé děti vyráběly i velikonočního zajíčka z květináče. Holčičky svým zajíčkům do Velikonoc stihly vypěstovat pořádnou „srst“ z osení. A protože venku začíná být krásně, ve volných chvílích se snažíme navštívit kozy anebo jít dovádět na hřiště u in–line dráhy. Ke konci měsíce jsme si připomněli tradiční pálení čarodějnic. Děti v ŠD nejprve poskládaly klobouk s obličejem čarodějnice, kterou si pak dotvořily podle vlastní fantazie.
V dubnu jsme se v 1. oddělení ŠD hodně věnovali tvoření. Vyráběli jsme barevné zajíčky — oboustranné dekorace do okna. Užili jsme si i oblíbené zdobení papírových kraslic. Jednou z technik bylo jemné zdobení vodovými barvami (obdoba zdobení voskem), druhou technikou pak nalepování obarvených těstovin na bílý karton. 24. dubna — na sv. Jiří vylézají z děr hadi a štíři, tedy vylezli i u nás. Vyráběli jsme hada — mobil. Při zavěšení za hlavičku se vlivem proudění teplého vzduchu otáčí kolem své osy. To je pak jako opravdový had! Vycházky do okolí Stonařova jsme díky počasí mohli prodlužovat a tak jsme mohli vyjít na oblíbené místo — Kalvárii, a tam si povědět něco o historii obce i této památky. Další vycházka byla pro děti také poučná. Společně jsme se šli podívat na kůzlátka i maminky kozy u tety Blaženky. kde jsme se dozvěděli plno zajímavostí. Na pozvání Toníka jsme se šli podívat i na trochu jiné kozy, kozy kamerunské. Poslední vycházka v měsíci byla na dětské hřiště u in–line dráhy. Tam byla připravena vatra na tradiční pálení čarodějnic.
V měsíci dubnu proběhl v osmé třídě projekt s názvem Průmyslová revoluce. Ve výtvarné výchově nejprve žáci nalezli slavné vynálezce a poté jejich vynálezy ztvárnili kresbou suchým pastelem. V pracovních činnostech si vybrali několik vynálezů, které se pokusili vyrobit z odpadních materiálů. Vznikly tak modely lodního šroubu, parního stroje, dalekohledu. V dějepise pomocí programu Canva vytvořili myšlenkovou mapu. Vše bylo vystaveno na chodbě školy, opět se prokázala kreativita žáků.
25. dubna se zúčastnili žáci navštěvující školní pěvecký sbor slavnostního koncertu ZUŠ v Jihlavě. V průběhu pestrého programu se divákům představili mladí hudebníci, zpravidla finalisté hudebních soutěží. Zazněly skladby v provedení mnoha různých nástrojů. Slyšeli jsme hru na klavír, baskřídlovku, klarinet, bicí a řadu dalších. A protože ZUŠ Jihlava letos slaví 100 let od svého založení, bylo zakončení celého koncertu ve velkém stylu. Speciálně sestavený symfonický dechový orchestr složený z učitelů i žáků pod taktovkou úspěšného mladého dirigenta Františka Křepely zahrál nejslavnější části muzikálu Leonarda Bernsteina West Side Story, ke kterým zatančili chlapci a děvčata z tanečního oddělení ZUŠ. Pro naše žáky byla tato akce velmi pěkným kulturním zážitkem.
Vybraní žáci 1. stupně se poprvé zúčastnili McDonald´s Cupu, což je turnaj škol ve fotbale. Turnaj probíhal ve středu 23. dubna a ve čtvrtek 24. dubna v Jihlavě. Žáci mladší kategorie si přivezli diplom za krásné 4. místo a zároveň jsme všichni získali novou zkušenost.
Jaro je třetí částí cyklu třídních projektů „Rok ve čtyřech ročních obdobích“, do kterých se prvňáčci v tomto školním roce pustili. Navázalo na projekty Podzim a Zima, které proběhly v říjnu a v únoru. Téma prolnulo prakticky všemi předměty. V prvouce jsme jaru věnovali velký tematický celek, učili jsme se o jarní přírodě a změnách, které v ní v tomto ročním období probíhají, a na vycházce jsme hledali první jarní květiny a učili se je poznávat. Český jazyk nám jaro přinesl i do čtení a psaní — o jaru jsme četli řadu textů, psali jsme jarní věty. V matematice jsme ve skupinkách skládali početní puzzle s jarními květinami. V hudební výchově jsme se naučili zpívat píseň Hra na květiny, v níž jsme si připomněli řadu rostlin, které na jaře rozkvétají, a také píseň Kudy chodí jaro. Ale především jsme malovali a vyráběli jarní výzdobu třídy a školní chodby. Ke konci školního roku pak celou sérii projektů uzavřeme ještě závěrečným dílem Léto.
V úterý 22. dubna jsme si se čtvrtou třídou udělali projekt ke Dni Země. Pracovali jsme s textem, vyhledávali informace na nových iPadech, načetli jsme si QR kódy a řešili kvízy. Dále jsme pracovali ve skupinách, hledali informace na chodbě a luštili křížovky. Také jsme zhlédli video, které bylo zaměřené na problematiku planety. Na závěr jsme si vytvořili lapbook, kde jsme třídili odpad do příslušných kontejnerů.
Poslední den před velikonočními prázdninami proběhly v 1. třídě velikonoční dílny. Děti si v rámci svého rukodělného projektu připomněly velikonoční zvyky a tradice, zároveň si vyzkoušely několik výtvarných technik. Malovaly kraslice akrylovými barvami, vyráběly barevné velikonoční košíčky a společně také zdobily květináč s osením, který proměnily v pěknou jarní dekoraci.
Naši prvňáčci namalovali jarní kolekci obrázků s ptáčky, aby udělali radost pacientům jihlavské nemocnice.
V týdnu před velikonočními prázdninami jsme s dětmi z 1. a 2. třídy prožili milé a obohacující setkání v rámci výchovně–vzdělávacího programu s názvem Poselství křesťanských Velikonoc. Program pro nás připravila paní katechetka Ludmila Krčálová, která dětem poutavou formou přiblížila význam těchto svátků. Děti se během programu dozvěděly, proč se Velikonoce slaví, co symbolizují jednotlivé dny velikonočního týdne a jaké křesťanské hodnoty s těmito svátky souvisejí. Nechybělo ani vyprávění o velikonočním příběhu, jednoduché aktivity pro porozumění a společné zamyšlení. Děkujeme paní katechetce za její čas, laskavý přístup a přínosné zprostředkování velikonočního poselství.
Kraj Vysočina v rámci projektu Zdravý Kraj Vysočina vyhlásil již XVI. ročník akce s názvem ČISTÁ VYSOČINA. Naše škola se každoročně úklidu podél komunikací účastní, je i součástí celoškolního plánu environmentální výchovy. Snahou je vychovávat žáky k nezištné pomoci k přírodě, nést odpovědnost za své chování a jednání k životnímu prostředí. Během týdne od 7. do 11. dubna se do úklidu zapojilo 6 tříd. Děti z 1., 2. a 3. třídy se s velkým elánem rozeběhly po uličkách v samotném městysi a jeho nejbližším okolí. Naši páťáci vyrazili směr Otín, osmáci měli za úkol uklidit podél komunikace na Dlouhou Brtnici a naši největší deváťáci si hlavu provětrali den před přijímačkami na střední školu směrem na Třešť. Ať je náš Stonařov čistější a zase „krapet“ krásnější!
V rámci jarního tvoření se druháci pustili do výroby textilních králíčků. S velkým nadšením stříhali, lepili a zdobili, a výsledkem jejich práce jsou originální a roztomilé postavičky, které vnesly do třídy jarní atmosféru.
V pátek 11. dubna proběhl v naší škole zápis prvňáčků na školní rok 2025/2026. Všichni budoucí školáci svou první životní zkoušku zvládli na výbornou a my už se těšíme, až je v září přivítáme ve školních lavicích.
Letošní jarní projekt byl koncipován formou šesti tvůrčích dílen s jarní a velikonoční tematikou. Návštěvníci z řad rodičů, prarodičů a dětí měli příležitost pracovat s různými materiály a z každé dílny si odnést vlastnoručně vyrobené dílo, jako např. Travňáka, macramé kytičky, zajíce či zaječici, vajíčka zdobená barevnými těstovinami, zapichovací kuřátka z vlny nebo keramické kohoutky, slepičky a kuřata. Kdo byl vysílen prací či si chtěl pouze chvíli posedět, mohl v improvizované čajovně ochutnat různé druhy bylinných čajů a také širokou nabídku bábovek, které pro tuto akci napekly paní učitelky. Všichni přítomní si opět užili příjemné odpoledne umocněné tvůrčí činností.
Hned na začátku měsíce dubna jsme ukončili a slavnostně vyhlásili soutěž, která probíhala v obou odděleních školní družiny pod názvem „Družina má talent aneb KAŽDÝ má talent“. Soutěž se u dětí setkala s velkým zájmem. Přihlášení vystoupili s různými aktivitami. Viděli jsme krásná pohybová cvičení, gymnastiku, triky s míčky, sólový zpěv, kresbu, hru na hudební nástroj, tanec, pantomimu, vyprávění vtipů... Všichni byli úžasní a každý si za svůj Talent odnesl diplom, sladkou odměnu, a ještě krásnou cenu.
Na letošním celoškolním projektu s tématy „Jaro“ a „Velikonoce“ se podíleli i žáci prvního stupně a školní družiny. Na přelomu března a dubna se jejich třídy proměnily v tvůrčí dílny, jejichž výsledkem byla výzdoba, která rozzářila celou školu. Na všech nástěnkách se objevila záplava květin a ve vestibulu a na dolní chodbě školy vznikla velká galerie výrobků s tématem jara. Každá třída přispěla něčím jedinečným. Prvňáčci vyrobili z kartonu, lýka a vzorovaných látek veselé slepičky a pestrobarevné tulipány z papíru a vrbového proutí. Druháci vytvořili krásné zajíčkové zápichy, třeťáci vyrobili zajíčky z kartonových rolí. Čtvrťáci společně vytvořili kurník plný slepiček, zajíčky ve velikonočním osení a květinové závěsy. Páťáci vyrobili vlaštovky z barevných papírů, které symbolicky přinášejí jaro do celé budovy. Děti ze školní družiny ozdobily vrbové větvičky papírovými ptáčky a barevnými kraslicemi. Celou jarní výzdobu si pak mohli prohlédnout všichni, kdo se 8. dubna zúčastnili odpoledního projektu „Jaro“ pro rodiče s dětmi.
V pátek 4. dubna se žáci 4. a 5. třídy stali na jedno dopoledne truhláři. Přijel k nám šikovný pan truhlář, pod jehož vedením si každý vyrobil dřevěný truhlík. Děti dostaly jednotlivé díly truhlíku, potom šroubovaly, zatloukaly, brousily, používaly truhlářské svorky a aku šroubováky. Vyrobený truhlík si nazdobily vypalovací pistolí na dřevo. Děti celé dopoledne s nadšením pracovaly a domů si odnesly krásný výrobek.
V rámci kroužku pohybových her se děti utkaly v deseti disciplínách. A to: hod medicinbalem, skok do dálky, leh–sedy za 1 min., skákání přes švihadlo za 1 min., překážková dráha, hod na cíl, biatlon, výdrž na hrazdě ve shybu, driblink za 1 min. a člunkový běh. Na aprílové úterý jsme si udělali slavnostní vyhodnocení jednotlivých disciplín i celého desetiboje. Děti dostaly medaile a ti nejlepší i krásné ceny.
Ústředními tématy letošního druhostupňového projektu bylo „Jaro“ a „Velikonoce“. Žáci pracovali v pěti dílnách s různorodým zaměřením napříč třídami. Pod sloganem „Jaro v hudbě“ bylo bádáno o životě a díle hudebních velikánů Smetany, Dvořáka či Vivaldiho. V další dílně bylo zase objevováno jaro v literatuře, to vše zpestřeno třeba pečením velikonočních pochutin. Třetí skupina nám připravila exkurz po různých částech světa s pojednáním, jak se v daných místech slaví Velikonoce, a co je pro tyto oslavy příznačné. Dvě zbývající dílny byly prioritně zaměřeny na rukodělnou výrobu různých velikonočních dekorací a též na sofistikovanější postupy pletení pomlázky, což vyžadovalo nemalou zručnost. V závěrečných prezentacích se všechny skupiny navzájem seznámily se svými výtvory a výsledky bádání, což bylo také hlavním cílem pestrého projektového dopoledne. Poděkování za aktivitu zaslouží všichni tvůrci a také učitelé za přípravu témat a koordinaci činností.
Jaro hlásí příchod! Prvními posly jsou rozkvetlé sněženky. A tak si je děti vyrobily hned dvěma způsoby: první byla koláž z vatových tamponků, druhá byla dekorace, miska se sněženkami, které byly vyrobeny z vajíčkových proložek. K jaru patří i zvýšená aktivita ptáčků. Po vycházce a pozorování v přírodě jsme společně vytvářeli závěsné ptáčky z kartonu. A protože už Velikonoce klepou na dveře, dalším výrobkem byla slepice (koláž) z barevného papíru a slepice závodnice (origami). Spoustu času jsme strávili i na vycházkách v okolí školy, při hrách na dětském hřišti a také samozřejmě na naší kouzelné školní zahradě při stavbách zahrádek z přírodnin a domečků.
Sluníčko svítí, travička se pomalu zelená a vylézají i první jarní kytičky, např. sněženky. A abychom si je nespletli s bledulí, tak si děti procvičily jarní kytičky poznávačkou na interaktivní tabuli. Poznávačka byla formou přiřazování obrázků, pexesa, odkrývání slov. S dětmi jsme také „pozorovali“ klíčovou dírkou jaro, kde nám to pěkně kvete! Kluci pomalu odkrývali jaro kresbou a děvčata tvořila složitější narcisky z papíru. A aby takových květin nebylo málo, tak některá děvčata zkusila i tvoření tulipánů ve váze (tisk barvy na papír s domalováním stonku či listů a nalepením kelímku na čtvrtku). Někdy nebylo venku moc slunečno a příjemné počasí... a proto rádi chodíme do tělocvičny, kde hrajeme různé hry — ať už fotbal, badminton, honičky, přeběhy, nějaké opičí dráhy, jednoduché cviky z gymnastiky atd. A když už je venku hezky, můžeme chodit za školu na stráně. Kde děti pomalu začínají s jarním úklidem jejich úkrytů, či se jen sluní a odpočívají. Na závěr března děti začaly s velikonoční výzdobou školy — barvení vajíček a jejich pověšení na proutky vrby. Děti barvily umělá vejce pomocí barev a kreslily různé kraslice na papírová vejce. Děvčata pak vázala mašličky a vejce věšela na vrbu.
V pondělí 31. března 2025 čekala naše deváťáky v hodině angličtiny výzva — šílená módní přehlídka, kde nebylo místo pro nudu ani běžné outfity. Jednotlivé části oblečení si modelky a modelové vybírali naslepo, takže výsledné kreace byly vždy velkým překvapením. Každý model byl jedinečný, mnohé by mohly konkurovat extravagantním přehlídkám světových návrhářů. A jak se s výzvou poprali sami účastníci přehlídky? S naprostou grácií a velkou dávkou sebevědomí! Za doprovodu vtipných a energických komentářů našich speakerů se přehlídkové molo proměnilo v show plnou smíchu, originality a nezapomenutelných momentů. Akce, na kterou jen tak nezapomeneme.
I letos se naše škola zapojila do celorepublikové akce na podporu dětského čtenářství — Noc s Andersenem. Tento rok proběhl už 25. ročník a děti z 1. a 5. třídy si v noci z 28. na 29. března užily program inspirovaný 60. výročím prvního vysílání Večerníčku. Večerníček nás provázel celým večerem prostřednictvím knihy Dobrý večer, dobrou noc, která nám připomněla známé příběhy. Děti čekala řada aktivit — zpívaly písničky, skládaly papírové čepice, hledaly pohádkové dvojice, vyráběly papírové loutky, četly a dramatizovaly pohádky, luštily hudební kvíz a také si pochutnaly na buřtech opečených u společného táboráku. Nechyběla ani noční stezka odvahy kolem školy spojená s luštěním tajenky, která prověřila statečnost všech účastníků. Den jsme zakončili promítáním Večerníčku a také společným čtením pohádky před usnutím.
Ve středu 26. března se čtvrťáci, páťáci a druháci vydali na exkurzi do Tábora. Čtvrťáci a páťáci navštívili Husitské muzeum a zúčastnili se programu Neporazitelní husité. Zopakovali si, co všechno o husitech, Janu Husovi a Janu Žižkovi ví, vyzkoušeli si husitské zbraně, kroužkovou košili a dokonce zkusili jako husité bojovat proti křižákům na vozové hradbě. Prošli si také táborským podzemím a na závěr si zaskákali v Jump aréně. Výlet se všem moc líbil.
Druháci se první jarní den vydali na krásný výlet do přírodní rezervace Jechovec, kde právě rozkvétají bledule. Procházka mezi bílými kvítky byla nejen příjemným zpestřením výuky, ale také příležitostí k pozorování přírody naživo. Děti se dozvěděly zajímavosti o bleduli jarní, její ochraně i o samotné lokalitě. Výlet jsme si všichni moc užili.
V průběhu ledna, února a března se děti z 1. a 2. třídy zapojily do intenzivního kurzu bruslení v rámci projektu „Děti do bruslí“. Deset lekcí na ledě uběhlo jako voda! Mnohé děti stály na bruslích poprvé a teprve se učily udržet rovnováhu, ale s každou lekcí získávaly větší jistotu. Na závěrečné hodině už zvládl samostatnou jízdu úplně každý. Ti, kteří už bruslit uměli, si zdokonalili techniku a osvojili nové dovednosti. Pod vedením zkušených trenérů děti udělaly obrovské pokroky, což ocenili i rodiče, kteří je přišli na poslední lekci povzbudit. Na závěr obdrželi malí bruslaři vysvědčení o absolvování kurzu. Největší odměnou pro ně však nebyl jen diplom, ale především pocit hrdosti na to, co všechno se zvládli naučit. Děkujeme trenérům za jejich trpělivost a skvělou práci s dětmi! ⛸️❄️
V pátek 14. března jsme se staršími gymnastkami vyrazily na zkušenou do Jihlavy na závody. Naši školu jako jeden tým reprezentovaly Nikola Příhodová (švihadlo), Gabriela Vidláková (švihadlo), Sofie Čumplová (švihadlo), Natálie Hrůzová (stuha), Nikol Kousalová (stuha), Veronika Horská (stuha) a Viktorie Šikolová (míč). Naše dívky projevily obrovskou odvahu. Poměřily se s gymnastkami, které mají tréninky několikrát v týdnu a s mnohem individuálnějším přístupem. Jejich nacvičené sestavy se jim velmi povedly, náčiní a špičky samozřejmě občas „neposlouchaly“, ale i přesto jsme s Terkou Škrdlovou byly na jejich výkony velmi pyšné! Náš tým patřil mezi ty nejméně početné a nejméně zkušené, avšak při samotném vystoupení našich dívek byl slyšet při podporování nejvíc. Celý den jsme si užily, nasbíraly mnoho zkušeností, inspirace a motivace pro další tréninky a květnové závody v Telči. Zuzana Kušíková
Ve středu 12. dubna jsme v naší škole přivítali budoucí prvňáčky, kteří přišli na návštěvu do první třídy. Děti měly možnost zažít školní atmosféru a podívat se, jak vypadá vyučování. Prvňáčci se na jejich návštěvu těšili a s radostí jim předvedli, co všechno se od září v první třídě naučili. Předškoláci viděli, že není třeba mít jakékoliv obavy. Společně se tedy budeme těšit na zápis, který proběhne 11. dubna, a v září nové školáky rádi přivítáme ve školních lavicích. 😊
Na začátku února jsme se s dětmi vydali na putování napříč galaxií. Děti měly za úkol si vytvořit vlastní planetu a sebe jako průzkumného kosmonauta. Jednalo se o práci ve skupinách, kde děti měly možnost využít plný potenciál své vlastní fantazie. Dále se přesouváme k svátku zamilovaných, který jsme si připomněli tvorbou jednoduchého „lízátka“ ve tvaru srdíčka. Kdo chtěl, tak si jedno takové či více vyrobil, aby obdaroval ty, které má nejraději. A nesmíme zapomínat i na sebe... některé děti napsaly dopis samy sobě, kde měly za úkol vypsat 5 věcí/vlastností, které na sobě mají nejraději. Od Valentýnu dále k Pizzerii z Itálie. Pro děti si paní vychovatelka připravila nalepovací pizzy s ingrediencemi, dále papírové penízky, recepty atd. Děti se toho zhostily úžasně a vytvořily plnohodnotnou restauraci, kde používaly pro objednávky i telefon. V restauraci děti pohostily i dvě návštěvnice ze zahraničí a procvičovaly tak i anglický jazyk! Poslední týden zakončíme recitační soutěží, kde jsme mohli podporovat naše recitátory. A na závěr jsme pomohli k výzdobě na chodbě, kde děti na nástěnku vytvořily karnevalové šašky z papíru. Oblékli jim moc hezky načančané kabátky a pestrobarevné kloboučky.
I v únoru se zima nedala. Mrzlo, a to byl důvod pro to, abychom zkusili poskytnout ptáčkům něco malého do zobáčku. Po rozhovoru a následné tvorbě koláže ptáčků v zimě, jsme pro ně pomocí tuku a různých semínek vytvořili malou šiškovou svačinku. Nezapomněli jsme ani na svátek sv. Valentýna, protože je důležité, aby se lidé měli rádi! Vytvořili jsme srdíčková přáníčka a zamilované medvídky. Mráz nás inspiroval i k vytvoření zamrzlé plochy pomocí netradiční techniky za užití potravinářské fólie. Díky silnému mrazu jsme si troufli vyzkoušet ledovou plochu na rybníku, kde jsme si to všichni pořádně užili. Konec měsíce už patřil lidovým tradicím — masopustu. Děti dostaly za úkol vytvořit „metrový“ obrázek na toto téma. K tématu ještě byla i koláž šaška z barevných papírů či omalovánka. Procházky, hry na ledě, pozorování a hledání různých tvarů v úlomcích ledu, to je po sezení ve školních lavicích vítanou změnou. A tento měsíc toho bylo dostatečně.
V pátek 28. února se v kulturním domě konal tradiční celoškolní karneval. Děti z 1. stupně předvedly svou kreativitu v podobě pestrobarevných a nápaditých masek. Žáci 2. stupně pak připravili svá třídní vystoupení. Šesťáci ztvárnili postavy z populární mobilní hry Brawl Stars a přenesli nás do světa napínavých soubojů. Sedmáci si připravili show s názvem „Sedmáci (ne)mají talent“, která pobavila i překvapila svou originalitou. Osmáci nás vzali na cestu kolem světa, společně s nimi jsme se podívali do různých koutů planety. Deváťáci překvapili nejen svou proměnou v popeláře, ale také energickým tanečním vystoupením na píseň I'm Just Ken z filmu Barbie a ikonickou skladbu Barbie Girl od skupiny Aqua. Celý sál byl plný nápaditých a precizně zpracovaných masek, takže porota měla velmi těžkou práci. Králem karnevalu se nakonec stal robot Anetky Poukarové. Zvláštní ocenění poroty si pak odnesli řezník, tučňák, masožravé rostliny a kadibudka. Během celého dopoledne se děti mohly zapojit do různých soutěží, zatančit si nebo se těšit na napínavou tombolu, ve které byly připraveny pěkné ceny. Po celý den panovala skvělá atmosféra a my se už teď těšíme na příští rok, kdy si tuto akci zopakujeme.
Ve středu 26. února 2025 se konalo školní kolo v recitaci. Soutěžilo celkem 28 dětí ve 4 kategoriích. Všichni recitátoři měli texty přiměřené věku a byli na soutěž dobře připraveni. Samozřejmě je tréma občas poškádlila. Můžeme však říct, že se soutěž vydařila a strávili jsme příjemné středeční odpoledne. Všichni zúčastnění zaslouží velké poděkování a pochvalu. O pochvalu navíc zaslouží žák 7. třídy — Filip Zvěřina , který sám složil dvě básničky. Obě se mu velmi povedly, soutěžit však mohl jen s jednou, a tak druhou básní zahájil celou soutěž. V odborné porotě zasedly p. učitelky: Frantálová, Čermáková a Musilová.
V průběhu ledna a února se prvňáčci věnovali projektu „Zima“. Téma zkoumali především v hodinách prvouky, učili se o zimní přírodě, zvířatech i počasí. Když to bylo jen trochu možné, chodily si děti užívat sníh ven při zimních hrách a jízdě na bobech a lopatách. V hudební výchově se o zimě naučily zpívat novou písničku, zima se dostala i do výtvarné výchovy a pracovních činností, kde vznikla celá řada výtvarných děl. Děti malovaly zimní sporty, tvořily sněhuláky, sněhové vločky, zasněžené stromy i zimní krajinky, ale také figurky lyžařů či ptáčky na větvích pokrytých sněhem. Celé téma pak prvňáčci završili celodenním projektovým dnem 18. února, kdy téma prolínalo prakticky všemi předměty. Děti čekala čtecí pátračka a luštění tajenky, skládání písmenek, spousta počítání, ale také zpívání, malování a vyrábění.
V prosinci se naši prvňáčci zúčastnili 3. ročníku výtvarné soutěže Malý ateliér pořádané Muzeem Vysočiny v Jihlavě. Letošní téma neslo název „Já a moje rodina“. Do soutěže bylo zasláno celkem 192 prací od 192 autorů z celé republiky. Konkurence byla veliká, soutěže se účastnily nejen základní a mateřské, ale i umělecké školy. V úterý 28. ledna 2025 hodnotila odborná sedmičlenná porota všechny soutěžní příspěvky a celkem 62 z nich ocenila body. Přestože jsme se neumístili na medailových příčkách, z našich zaslaných obrázků bylo porotou oceněno 6, přičemž 5 z nich je vystaveno mezi nejlepšími pracemi v muzeu. Slavnostní vernisáž výstavy nejlepších a nejzajímavějších děl proběhla v pátek 7. února 2025, kdy byly zároveň vyhlášeny výsledky soutěže. Výstavu si lze prohlédnout v arkádovém prostoru výstavní a expoziční budovy Muzea Vysočiny Jihlava na Masarykově náměstí až do pondělí 30. března 2025.
V prvním únorovém týdnu se zájemci z řad žáků 2. stupně zúčastnili lyžařského kurzu v Peci pod Sněžkou. Krkonoše nám letos ukázaly velmi přívětivou tvář. Bylo krásné slunné počasí, dostatek sněhu, a navíc se sešla velmi kompaktní parta šikovných lyžařů, což nám umožnilo využít lyžařských terénů v plné míře. Na rozježdění jsme využili privátní vlek v Modrém dole, další 2 dny jsme již křížem krážem brázdili areál v Peci. Jak už je naším zvykem, pokořili jsme i ty nejtěžší sjezdovky. A protože jsme na Milířích měli tradičně bezvadné zázemí, odjížděli jsme z Krkonoš maximálně spokojeni.
Do naší školy zavítala Malá digitální univerzita s interaktivním programem „Co je to internet?“, který prvňáčkům poutavou formou přiblížil svět digitálních technologií. Děti se dozvěděly, co je to internet, jak funguje, co jsou data a jak se přenášejí, kde se ukládají a proč je důležité ověřovat si informace. Povídaly si také o bezpečnosti na internetu a o tom, že každá jejich aktivita zanechává digitální stopu, kterou nelze jednoduše smazat. Druhá část programu byla věnována základům programování. Prvňáčci si zahráli na programátory i roboty a pomocí souřadnic a příkazů se učili, jak správně vést „živé roboty“ k cíli. Aktivní zapojení všech dětí udělalo z programu nejen naučnou, ale i velmi zábavnou zkušenost. Celý program probíhal bez použití počítačů nebo jiných elektronických zařízení, což dětem umožnilo pochopit digitální svět skrze hru, pohyb, spolupráci a vlastní zkušenost. Na závěr si všichni účastníci odnesli diplom o absolvování programu. Děkujeme za inspirativní a hravé dopoledne plné objevování. 😊
Kurz bruslení našich prvňáčků a druháčků je v polovině a pokroky dětí jsou obrovské. Z deseti lekcí už máme za sebou pět a na ledě je to znát — ti, kteří na začátku stáli na bruslích poprvé, už nyní zvládají samostatnou jízdu. Ti zkušenější si zase zdokonalují techniku a zkouší nové dovednosti. Každá lekce děti posouvá dál — v rovnováze, obratnosti i rychlosti. Důležité ale nejsou jen výkony, ale především radost z pohybu a chuť se zlepšovat.
Sněhu je sice dostatek, ale mrazu a ledu ještě o něco víc. Proto jsme se s dětmi rozhodli vytvořit si vlastní ledové kouzlo — pomocí soli a akvarelových barev vznikly nádherné mrazivé kresby na oknech. Kdo se podívá pozorně, možná objeví i nějakou tu vločku. Za okny nám také řádí paní Zima, a hned několik takových dam si vyrobila děvčata opět jinou zimní technikou, za pomoci krepového papíru. Kromě toho si děti z 2. oddělení ŠD užívají pohyb v tělocvičně, kde s nadšením hrajeme nejrůznější míčové a pohybové hry.
Po vánočních prázdninách jsme se opět vrátili do škol. Bylo to 6. ledna, právě v den Tří králů. To byl námět pro první tvoření v roce 2025. Žáci 1. a 2. třídy také zahájili bruslařský výcvik, takže další téma bylo bruslení. A protože bylo krásné zimní počasí, tak jsme každou volnou chvilku využili k pobytu venku. Pohybové hry (honičky, přeběhy, klouzání, ...) jsou úplně jiné ve sněhu nebo na zamrzlé ploše, než na suchém povrchu. A stavby ze sněhu? — Ukázalo se, že na množství až tak nezáleží, důležité je si to užít! Mimo maximální možnost být venku, kdy jsme využívali místní podmínky, jsme také stihli sportování v naší tělocvičně.
V letošním roce navštěvuje pohybový kroužek 19 dětí z 1.–5. třídy. Náplní kroužku jsou různé sportovní aktivity a pohybové hry. Tyto hry rozvíjejí pohybové dovednosti, schopnost orientovat se v prostoru a především podporují radost z pohybu.
V měsíci lednu proběhl v 6. třídě projekt Starověký Egypt. V hodinách dějepisu a českého jazyka žáci zpracovávali téma starověkého Egypta. V českém jazyce četli biblické příběhy o egyptských ranách a příběh Exodus o Mojžíšovi. Vytvářeli čtenářský strom a ve skupinách tvořili na velké archy papíru komiksy vycházející z textů, které četli. V dějepise si vyhledávali zajímavé informace o starověkém Egyptě a psali výpisky, kreslili hieroglyfy, tvořili mapu Egypta, kam zakreslovali turisticky zajímavá místa. V pracovních činnostech tvořili z odpadového materiálu pyramidu, vyráběly kočky a kobru, ze sádry vyrobili masku Kleopatry. Ve výtvarné výchově kreslili postavy Egypťanů, které zdobí stěny hrobek. Toto téma žáky velmi bavilo, líbila se jim i práce ve skupinách.
I naši prvňáčci si v lednu užívali zimních radovánek. Na stráni u školy jezdili na bobech, talířích a lopatách, hráli si na sněhu a užívali si pohyb na čerstvém vzduchu.
Žáci 8. a 9. třídy měli možnost vyzkoušet si tvořit rozpočet různých rodin, uvědomit si, co jsou skutečné příjmy rodiny. Další velmi důležitou zkušeností bylo počítat výdaje nezbytné, důležité a zbytné. Závěrem jen to, že zdravá rodina má zdravý rozpočet.
Ve čtvrtek 23. ledna se žáci 4. a 5. třídy na celé dopoledne ponořili do světa financí. Žáci získali představu o tom, kolik stojí bydlení, doprava, jídlo, oblečení, jaké výdaje jsou pravidelné a nepravidelné a jaké jsou další nezbytné a zbytné výdaje v životě dospělého. Ve skupinách potom vytvářeli rozpočet pro smyšlenou osobu — sestavovali jídelníček, vybírali pro fiktivní osobu bydlení a jakým způsobem by se mohla dopravovat do zaměstnání, počítali další případné výdaje (zájmy, mazlíčci,…). Po spočítání všech částek se jim ukázalo, jaká finanční rezerva jim v jejich hospodaření zůstala. Pro většinu dětí bylo toto dopoledne určitě zajímavé.
Ve středu 22. ledna se žáci všech tříd zúčastnili zajímavé přednášky Tonda Obal na cestách, která byla zaměřena zejména na třídění odpadu. Během programu se děti dozvěděly, co se děje s odpadem poté, co ho vyhodíme do popelnice, jak důležitou roli hraje třídění a jak se odpad recykluje. Důraz byl kladen především na to, proč je správné třídění odpadu zásadní pro ochranu životního prostředí.
V rámci projektu Mléko do škol dorazily v polovině ledna do školy pro děti z 1. stupně ochutnávkové mléčné koše obsahující rozmanitou nabídku mléčných výrobků. Prvňáčci nakonec téma zpracovali do velkého dvoudenního projektu. Povídali si o důležitosti konzumace mléčných produktů a jejich přínosu pro zdraví, ale nejdůležitější byla praktická část — děti si samy připravily tvarohovou pomazánku s čerstvou pažitkou, nakrájely rohlíky a zeleninu a udělaly chutné jednohubky, které nabídly i spolužákům z jiných tříd. Společně si také připravily tvarohovo–jogurtový dort s piškoty a broskvemi, po kterém se jen zaprášilo. Nechyběla ani tvořivá část, při které děti z obalů od mléčných výrobků vyráběly originální „mléčné roboty“. A protože v 1. třídě rádi zpíváme, naučili jsme se i písničku Pramen zdraví z Posázaví od autorské dvojice Svěrák — Uhlíř, protože „výrobky mléčné, to je marné, jsou blahodárné a věčné.“ 😊
6. ledna bylo zahájeno bruslení 1. a 2. třídy na zimním stadionu v Telči. Kurz zahrnuje celkem 10 lekcí, které se budou konat v průběhu ledna, února a března. Cílem je naučit děti základům bruslení, podpořit jejich jistotu na ledě a také rozvíjet jejich pohybové schopnosti. Díky odbornému vedení instruktorů mají děti možnost zlepšovat své dovednosti a užívat si radost z pohybu na ledě.
Do kroužku letos chodí spousta šikovných dětí. Jsou rozděleny na tři skupinky podle věku, nejmladší jsou prvňáci, kteří s keramikou teprve začínají. Všem se práce náramně daří, tak jsme nafotili ukázku našeho díla.
Prosinec je krátký měsíc, protože se nám blíží vánoční prázdniny. S dětmi si užíváme příprav na Vánoce a adventní čas. U nás ve družině máme také adventní kalendář, ten letošní je trochu neobyčejný, protože každé z dětí si vyloupne jednu písničku s překvapením. V 2. oddělení ŠD máme šikovné děti, takže i když venku teď moc sněhu nemáme, vznikly krásné zimní obrázky. Pomocí modré tuše a zmizíku děti vytvářely „mráz za oknem“. Nakonec jsme se nějakého sněhu přeci jen dočkali, takže jsme si mohli užít i zimních radovánek – koulování, dělání andělíčků ve sněhu, kdo vyválí největší kouli... A k tomu všemu jsme pekli perníčky! Pečení nás velmi bavilo, hlavně tedy ochutnávání našich výtvorů. Každý, kdo napekl, si mohl odnést zabalené perníčky domů. A nakonec přišel Ježíšek! U nás byly děti určitě moc hodné, takže i letos nám nadělil skvělé dárky, se kterými si děti hrály celý týden.
V pátek 20. prosince jsme si zpříjemnili předvánoční čas návštěvou kina CineStar v Jihlavě. Žáci 1. stupně zhlédli novou českou animovanou pohádku Pyšná princezna, starší žáci z 2. stupně zase český film Výjimečný stav.
Poslední dny před Vánoci bývají vždy plné těšení a netrpělivosti. Tak jsme si tento čas zpestřili vánočními dílničkami. Chvilka povídání, vánočního ladění a potom jsme se hned pustili do tvoření. Letos jsme odlévali gelové svíčky, vyráběli papírové betlémky a pekli kokosky. Potom už nás čekaly jenom hry a zpívání. A možná přišel i Ježíšek.
Ve čtvrtek 19. prosince proběhly v 1. třídě vánoční dílny. Už den předtím se žáci naladili na sváteční vlnu při vánočním učení. Ve čtvrtek si pak prvňáčci kouzlo Vánoc užili naplno. Z domu si přinesli navzájem ochutnat vánoční cukroví, předali si dárečky a při povídání sdíleli své rodinné vánoční tradice. Společně si připomněli vánoční zvyky, jako je rozkrajování jablíček, pouštění ořechových skořápek, zdobení vánočních stromečků nebo stavění betlémů. Ze dřeva, ořechů a dalších přírodních materiálů si děti vyrobily vánoční svícen a nechybělo ani zpívání koled, které vánoční atmosféru dokreslilo.
Dne 18. prosince se žáci 1. a 3. třídy zúčastnili výchovně vzdělávacího programu s paní katechetkou Krčálovou, zaměřeného na poselství křesťanských Vánoc. Během programu si děti povídaly o biblickém příběhu narození Ježíška, který je základem vánočních tradic a hodnot, jako jsou láska a naděje. Paní katechetka dětem poutavě přiblížila význam Vánoc z pohledu víry, a to prostřednictvím vyprávění a řady dalších aktivit. Program se nesl v příjemné a klidné atmosféře, která nám připomněla, co je o Vánocích opravdu důležité.
Ve středu 18. prosince žáci sedmého ročníku v předmětu Výchova ke zdraví v předvánoční čas prostírali vánoční stůl. Každý něco přinesl a zapojil svou kreativitu a fantazii. Spolužáci z ostatních ročníků se stali porotci a zhodnotili práci sedmáků. Krásně prostřené stoly se jistě staly inspirací pro blížící se vánoční svátky.
17. prosince se v kulturním domě ve Stonařově konala tradiční vánoční školní akademie. Letošní program byl opět pestrý a diváci měli možnost zhlédnout celkem 9 různorodých čísel. O úvod se jako vždy postaral školní pěvecký sbor se směsí vánočních písní. Prvňáčci přenesli diváky do světa jednoho z nejstarších televizních pořadů — Večerníčku. Druháci pak ve svém originálním vystoupení „Jak se vaří Vánoce“ ukázali, že sváteční pohoda může být nejen v kuchyni, ale i na pódiu. Třeťáci se proměnili v moderátory vánočních hvězdných zpráv, které oživili zpěvem, tancem a přítomností hvězdných hostů. Se čtvrťáky jsme nahlédli do dávné minulosti a vydali se na výlet do pravěku. Následovalo vystoupení aerobiku složené z žáků 7. a 8. třídy, kteří zatančili na mix písní legendární švédské skupiny ABBA z úspěšného muzikálu Mamma Mia. Páťáci nás zavedli na cestu kolem světa a ukázali, jak se Vánoce slaví v různých koutech planety. Působivé bylo i vystoupení kroužku moderní gymnastiky. Děvčata cvičila na žíněnkách, ale také s náčiním, jako jsou stuhy a míče. Závěr večera patřil starší skupině aerobiku, tvořené děvčaty z 9. třídy. Jejich vystoupení s názvem Poker Face na mix písní Lady Gaga bylo symbolickým rozloučením s jejich působením na naší škole a zároveň krásným zakončením celé akademie. Děkujeme všem žákům a učitelům za jejich úsilí při přípravě této akce. Poděkování patří také městysu Stonařov za zapůjčení sálu a technickou podporu a samozřejmě také divákům za jejich účast a podporu.
Ve čtvrtek 12. prosince navštívili žáci 4. a 5. ročníku Hvězdárnu a planetárium v Brně a Anthropos — pavilon brněnského muzea. V planetáriu zhlédli program Úžasné planety — vydali se na cestu současnou i minulou Sluneční soustavou a dozvěděli se některá planetární „nej“! Ve výpravném představení nahlédli pod pokličku vzniku Sluneční soustavy. Také zjistili, jaká souhvězdí a planety mohou v tomto období vidět na noční obloze. Pavilon Anthropos si žáci prošli společně s lektorkou, která dětem na trojrozměrných rekonstrukcích popsala nejzajímavější a nejdůležitější vývojové stupně člověka. Děti si mohly prohlédnout pravěká obydlí, oděvy a kostry živočichů z tohoto období. Nejvíce však děti zaujala rekonstrukce mamuta a mamutího mláděte v životní velikosti.
Sníh, to je to, na co se snad všechny děti v zimě těší nejvíc. Proto když napadl, museli jsme si ho honem užít v hodinách tělocviku. To bylo radosti!
Druhá třída má úžasné rodiče, kteří umí úžasné věci. Další skvělou návštěvou v naší třídě byla paní Novotná s terapeutickým pejskem a moc roztomilými malými štěňátky. Popovídali jsme si o chovu a zajímavostech tohoto plemene (bosenský tornjak) a také o tom, jak takoví pejsci pomáhají, ke komu chodí na návštěvy a co obnáší jejich práce. Děti byly nadšené.
6. prosince proběhly na naší škole besedy s Policií ČR, které byly zaměřeny na důležitá témata týkající se bezpečnosti. V 1. a 2. třídě si děti povídaly na téma „Osobní a virtuální bezpečí“. Policista žákům vysvětlil, jak se chovat bezpečně v různých situacích, ať už v reálném světě, nebo online. Děti se dozvěděly, na co si dávat pozor při setkání s cizími lidmi, a získaly základní informace o bezpečném používání internetu. Žáci 3. třídy se věnovali tématu „Tvoje cesta v dopravě“, které bylo zaměřeno na pravidla silničního provozu a správné chování v dopravních situacích. Policista dětem přiblížil, jak být bezpečným chodcem, cyklistou či pasažérem. Děkujeme Policii ČR za jejich návštěvu a přínosné přednášky, které děti obohatily o důležité znalosti pro jejich každodenní život.
I letos do naší školy i školky zavítal Mikuláš v doprovodu andělů a čertů. Všechny prohřešky z knihy hříchů opět našly své adresáty, kteří samozřejmě slibovali nápravu. Řada dětí byla naopak pochválena. Něco na zub si ale odnesli všichni, ti pochválení jako poděkování, ti pokáraní jako motivaci ke zlepšení. Vzduchem se, zejména u těch nejmenších, vznášela nervozita, mírné obavy či radostné vzrušení, prostě taková správná mikulášská atmosféra, jak má být. Z reakcí dětí lze tedy usoudit, že se letošní mikulášská nadílka opět vydařila.
Prvňáčci si užili celý den projektového vyučování zaměřeného na Mikuláše. Naučili se zpívat písničku „Tancovali čerti“, a k ní si společně vymysleli i taneček, aby měli připravené vystoupení, až přijde do třídy Mikuláš. Po celý den se pak věnovali mikulášskému učení — čtení, psaní i počítání, a rozvíjeli také své tvořivé dovednosti. Malovali anděly a čerty, ze kterých vytvořili společné výtvarné dílo představující nebe a peklo. Hlavním výsledkem jejich práce byli dva Mikulášové v životní velikosti, které si můžete prohlédnout na chodbě a ve třídě. Děti po celý den pracovaly menších i větších skupinách, kde se učily spolupráci, komunikaci a vzájemné pomoci.
Začíná pořádný podzim, listí padá na zem a je zapotřebí úklid. Děti z obou oddělení ŠD se vrhly na úklid okolo školy, všechno listí bylo na hromadě raz dva! I když to byla práce, některé děti si skočily do listí jako do peřin a většina si užila i jízdu v kolečku. Ve 2. oddělení ŠD jsme se rozhodli začít i s přípravou na vlastní družinové hry, jako tomu bylo i minulý rok, avšak jen v našem oddělení. Děti se rozdělily to týmů a vyráběly si vlastní vlajky na soutěže, které se budou v našem oddělení budou konat v lednu. Ke konci listopadu se také začíná s vyráběním ozdob na vánoční stromeček, který mají obě oddělení ŠD společně. Menší dětí navlékaly přírodniny na řetěz a větší děti vyráběly ozdoby z kartonových destiček a vlny.
Listopad nám utekl jako voda a v 1. oddělení školní družiny se stále něco dělo. Děti si užívaly volné hry, kreslení a malování, při kterém rozvíjely svou kreativitu. Společně jsme se také pustili do výroby adventního kalendáře, který nám pomůže zkrátit čekání na Ježíška. Listopad byl letos štědrý i na sníh, a tak jsme nezapomněli trávit čas venku. Děti si s nadšením užívaly zimní radovánky a hrály různé hry na sněhu. Pohyb na čerstvém vzduchu nám přinesl spoustu radosti a dobré nálady. Těšíme se, co přinese prosinec!
Akce rozsvícení vánočního stromu v městysi se nesla v tradičním předvánočním duchu. Vystoupil školní pěvecký sbor, průčelí místního obchodu zkrášlily vánoční stromky ozdobené žáky ZŠ a MŠ a ve výloze kadeřnictví byl opět vystaven školním keramickým kroužkem roky budovaný betlém. Letos jsme vymysleli ještě další dobročinnou akci, a to vánoční prodejní jarmark. Žáci vyrobili v rámci projektového dne pestrou škálu výrobků s vánoční tematikou (svícny, vánoční věnce, různé ozdoby, svíčky, vizovické pečivo apod.). Tyto výrobky byly samotnými žáky nabízeny v rámci slavnostního podvečera k prodeji, přičemž celý výtěžek akce byl zaslán na transparentní účet ZŠ a MŠ Karlovice, tedy jedné ze škol, která byla na podzim zasažena ničivými povodněmi. Mysleli jsme si, že přispějeme v řádu stokorun, když se hodně zadaří, tak pár tisícovkami. Výtěžek akce byl však šokující a doslova nám vyrazil dech. Na vánočním jarmarku se vybralo neuvěřitelných 28 345 Kč. Obrovské poděkování tedy patří dětem i učitelům za výborně odvedenou práci, ale samozřejmě stejnou měrou i všem rodičům a návštěvníkům akce, kteří zakoupením výrobků i dalšími bonusovými dary přispěli ke skvělému výsledku akce, a tím i ke zmírnění povodňových škod ve vybrané škole ZŠ a MŠ Karlovice.
V rámci předvánočního tvoření namalovali prvňáčci obrázky, které jsou nyní vystaveny v prostorách Nemocnice Jihlava. Chtěli jimi přinést kousek vánoční atmosféry pacientům i zdravotnickému personálu. Věříme, že snaha, kterou do obrázků vložily, zahřeje srdce těch, kdo jejich obrázky uvidí.
Na začátku loňského září si začala naše tehdy 3. třída dopisovat s žáky 3.A Základní školy T. G. Masaryka v Kutné Hoře. Během celého roku jsme si vyměnili několik dopisů, fotografií, obrázků a strávili společný den v Kutné Hoře. Letošní školní rok jsme na loňskou zajetou spolupráci hned navázali. Již během září proběhla první výměna poprázdninových dopisů, která byla plná letních zážitků a slunného počasí. Před druhou výměnou jsme se společně dohodli, že by bylo fajn se ještě před Vánoci vidět. Tentokrát jsme se sešli v Jihlavě na vlakovém nádraží. Dále naše společné kroky vedly do dětské herny Robinson. Během času v herně měly děti mnoho příležitostí si společně popovídat, pohrát si a vyměnit si své zážitky z různých dobrodružství. Setkání bylo opět moc fajn a teď už opět usedáme k perům a jdeme sepisovat řádky z našich dalších zážitků, o které se chceme s kamarády podělit.
Žáci 7., 8., a 9. ročníku vyrazili společně 28. listopadu na výlet do adventní Vídně. S paní průvodkyní Lucií Horkou si prohlédli významné památky — minoritský kostel, radnici, katedrálu svatého Štěpána, Hofburg, Schönbrunn a viděli mnoho dalších zajímavých míst. Vánoční atmosféru načerpali také při návštěvě vánočních trhů.
Stejně jako každý rok se během listopadu zapojily všechny třídy naší základní školy, školní družina, mateřská škola i MC Stonožka do výroby vánočních ozdob. Děti tvořily z různých materiálů a využívaly pestré výtvarné techniky. Výsledkem jejich snažení jsou nádherně ozdobené vánoční stromečky, které si můžete prohlédnout v naší fotogalerii na školním webu, a především před prodejnou Lapek ve Stonařově, kde budou vystaveny až do konce adventu.
Po roce se k nám opět vrátila oblíbená kouzelnická show Milana Řezníčka a Tomáše Kotlíka s názvem Kouzelná plavba. Děti z mateřské školy a z 1. až 4. třídy základní školy se společně vydaly na dobrodružnou plavbu za piráty. Během show jsme viděli spoustu kouzel, do některých z nich se mohly zapojit i samotné děti. Na závěr je čekaly kouzelné bubliny, které mohly pochytat a vyslovit svá tajná přání.
Středobodem života všech deváťáků je v současné době výběr nejvhodnější školy, která je připraví na výkon povolání, jemuž by se v životě rádi věnovali. Žáci devátého ročníku se proto i v hodinách anglického jazyka zapojili do průřezového projektu My future job (Moje budoucí povolání). Seznámili se se slovní zásobou pojmenovávající různé profese a zpracovali každý vlastní mini projekt představující jedno z povolání, který poté prezentovali před třídou.
V měsíci listopadu proběhl v 7. třídě projekt Voda. Žáci s vodním prostředím pracovali v několika předmětech. V přírodopise se seznámili s živočichy a rostlinami vodního ekosystému. Ve výtvarné výchově malovali typického sladkovodního kapra a vyrobili koláž mořského světa z odpadních materiálů. V pracovních činnostech pomocí potravinářského barviva vytvořili barevnou vodní fantazii a akvárium s origami. Cílem bylo propojení a posílení mezipředmětových vztahů, rozvíjení kreativity a vlastní fantazie. Byl kladen důraz na vzájemnou spolupráci a práci ve skupinách.
Žáci 1. stupně se v týdnu od 18. do 22. listopadu také aktivně zapojili do příprav na vánoční jarmark. Ve svých třídách vytvořili mnoho krásných výrobků s vánoční tematikou, které budou prodávány během slavnostního rozsvícení vánočního stromu ve Stonařově. Máme radost, že jsme mohli přispět na dobrou věc a podpořit ZŠ a MŠ Karlovice, která se potýká s následky povodní v září 2024.
Žáci 4. ročníku se celé dva dny věnovali tématu z vlastivědy — Přemyslovci. O tomto nejmocnějším rodu z 2. poloviny 9. století plnili řadu úkolů, četli, počítali, řešili logické úlohy, luštili kvízy a malovali portréty panovníků. Nakonec si zahráli vědomostní hru „Hádej, kdo jsem?!“.
Během listopadu se naši žáci zapojili do přípravy výrobků na vánoční jarmark, který se uskuteční při rozsvícení vánočního stromu ve Stonařově. Žáci 2. stupně pracovali ve středu 20. listopadu ve smíšených skupinkách napříč třídami, přičemž při tvoření využívali různé techniky a materiály. Výtěžek z jarmarku poputuje na podporu Základní a Mateřské školy Karlovice, která byla v září 2024 zasažena povodněmi.
V pondělí 18. října se děti z 1. a 2. třídy vydaly na společný výlet do Telče, kde je čekala exkurze na Hasičské záchranné stanici. Hasiči jim představili svou práci, provedli je stanicí a ukázali jim hasičskou techniku a vybavení. Děti měly možnost prohlédnout si hasičské auto, vyzkoušet některé pomůcky a klást zvídavé otázky. Během návštěvy se dozvěděly, k jakým situacím hasiči nejčastěji vyjíždějí, a získaly cenné informace o tom, jak se správně zachovat při mimořádných událostech. Exkurze byla pro všechny přínosná a inspirativní, děti si dopoledne užily, a zároveň se dozvěděly spoustu zajímavých a užitečných informací. Všem hasičům z Telče děkujeme za jejich čas a ochotu, s jakou se dětem věnovali.
Dříve okresní, dnes oblastní kolo se pravidelně koná v Jihlavě. Letos se sešlo 15 týmů, které změřily své síly v kvalifikaci a pak v pavoukovi. Naše škola 15. listopadu vyslala dva týmy, které sice do krajského kola nepostoupily, ale hru jsme si užili. Těšíme se na příští rok.
Paní Kružíková je další z úžasných maminek, která si pro děti z 2. a 4. třídy připravila program. Pro obě třídy upekla spoustu perníkových věnců a hvězdiček. Nachystala hlaďounkou polevu, naučila nás, jak se perníčky správně zdobí, a jak vyrobit nádherný perníkový adventní věnec. Děti si tvořeníčko náramně užily a paní Kružíkové se u nás také moc líbilo.
Naši prvňáčci se letos zapojili do výtvarné soutěže Malý ateliér, kterou pořádá Muzeum Vysočina Jihlava. Tématem letošního, již 3. ročníku, bylo „Já a moje rodina“. V rámci výtvarné výchovy děti během listopadu 2024 vodovými barvami malovaly svoji rodinu a společné okamžiky, které jim přinášejí radost. Na vyhlášení výsledků, které proběhne v únoru 2025, si ještě počkáme, ale už nyní víme, že naši prvňáčci mají talent a chuť tvořit. Děkujeme jim za krásnou reprezentaci školy!
Minulý školní rok 6. třída vyhrála ve výtvarné soutěži „Úžasná příroda Vietnamu“ program v environmentálním centru PodpoVRCH v jihlavské zoo. Vybrali jsme zaměření na hmyz a jiné breberky. Jako speciální bonus jsme dostali volné vstupné do zoologické zahrady, kterou jsme díky počasí měli zcela jen pro sebe.
11. listopadu zavítal do 1. třídy svatý Martin. Děti dorazily v modrobílém oblečení, které asociovalo příchod mrazivého počasí, což se tento den opravdu naplnilo. Při projektu se děti seznámily s legendami, tradicemi a zvyklostmi, které tento den provázejí. Po celý den plnily řadu úkolů, četly, počítaly, řešily logické úlohy, pátraly po ukrytých slabikách, které pak doplňovaly do slov, slepily si knížku, malovaly a vyráběly. Naučily se zpívat i novou písničku „Jede Martin na koníčku“, a koníka si také vyrobily. S koníkem pak vyrazily ven na svatomartinskou stezku, při které na ně čekaly další úkoly, a na konci stezky i ukrytý poklad.
V sobotu 9. listopadu 2024 proběhl ve Stonařově ve spolupráci s městysem již VI. benefiční koncert Nadačního fondu Šťastná hvězda. Mezi vystupujícími byl i taneční kroužek naší školy. Bylo nám ctí a potěšením se tohoto krásného večera zúčastnit a pomoci dětem s mozkovou obrnou.
Dýně, netopýři, strašidelný zámek... ale co taková černá strašidelná kočka? Pár takových kousků se nám zatoulalo i k nám do ŠD. Roztomilé kočky — tak nazvaly děti své obrázky, které vytvořily. S dětmi také chodíme do tělocvičny, kde hrajeme společné hry anebo si děti půjčují načiní a najdou svou vlastní hru.
Také v 1. oddělení ŠD se děti z 1. a 2. třídy v říjnu věnovaly podzimnímu tvoření. Malovaly například jablíčka a zajímavé obrázky vznikly s využitím barevných listů. Kromě toho se děti věnují hrám a spoustu času také pobytu venku.
S blížícím se Halloweenem se nástěnky na dolní chodbě naší školy zbarvily do oranžova. Ve fotogalerii si můžete prohlédnout obrázky, které malovaly děti na 1. stupni.
31. října naše škola opět ožila díky halloweenskému projektu, který proměnil třídy 1. stupně v rejdiště strašidel, čarodějnic, kouzelných zvířat a dalších tajemných bytostí. Děti z 1.–5. třídy si užily pestrý program — čekaly je čarodějné pokusy, vědomostní kvízy, vyrábění, zpěv, tanec a tajemná halloweenská stezka, která vedla celou školou. Děti pracovaly ve smíšených skupinkách napříč všemi ročníky, což jim umožnilo rozvíjet spolupráci — starší pomáhali mladším a každý měl příležitost něčemu se přiučit. Celý den jsme zakončili společným tancem v tělocvičně.
Druhá třída má úžasné rodiče, kteří umí úžasné věci. Tak bych uvedla další projekt druhé třídy, kdy nás tatínek Kubíka vzal na exkurzi do Agra Stonařov, kde jsme se podívali na telátka, prozkoumali jsme, jak to funguje v kravíně, jak vypadá místnost, kde se dojí mléko, popovídali jsme si, a dozvěděli se spoustu zajímavostí. A protože to byl den se zvířátky, tak byl samozřejmě nejlepší. 😊
Na náš první projekt ve 2. třídě „Uspávání lesních skřítků“ navázal další, který začal záhadou. Děti musely nejdříve vyluštit detektivní případ ztraceného listí, a pak už mohly ven. Tam se pustily do sbírání listů, plodů, dělaly otisky kůry, sbíraly informace o stromech. Ve skupinkách jsme potom vytvořili plakáty a kouzelné klíče, kterými jsme uzamkli stromy a uložili je k zimnímu spánku. Z listů javoru jsme vyrobili keramické mističky, z lipového květu úžasný čaj, a dokonce se nám podařilo změřit a najít nejširší strom v okolí školy (obvod 3 m). Nechyběla ani lekce programování, kdy děti trénovaly poznávání stromů, keřů a jejich plodů. Ufffff...a prý to byl odpočinkový projekt. 😊
V polovině října se prvňáčci pustili do velkého třídního projektu s názvem PODZIM. K tvoření využili bohatství přírody, která je v tomto ročním období plná krásných barev. Děti si vyrobily lesního skřítka, paletu podzimních barev i obrázek z listí. Kromě výtvarných aktivit se ale také věnovaly čtení, psaní a počítání. Naučily se společně zpívat i novou písničku s názvem Podzimní nebe. Děti plnily úkoly s podzimní tématikou ve větších i menších skupinách. Z jablíček, která na podzim zrají, si k svačince upekly i jablečný závin, který všem moc chutnal.
V tomto týdnu jsme ve školní družině po našich krátkých procházkách posbírali i nějaké listy, které jsme poté používali k obtiskování na papír. Děti měly za úkol vytvořit barevný les, kde použijí jen barvy podzimu. Kluci ze 4. třídy se rozhodli, že uspořádají vlastní soutěž, kterou si i vyhlásí. A protože to děti moc bavilo, tak každý týden se pořádá kreslířská soutěž.
„Proč chodí nevidomí do knihovny? Proč mají neslyšící rádi komiksy? V zážitkovém programu společně odhalíme, jaké služby poskytuje knihovna handicapovaným uživatelům a naučíme se zásady správné komunikace s neslyšícími a nevidomými.“ — Toto bylo téma programu, kterého se zúčastnili páťáci. V pátek 18. října cestovali vlakem do Havlíčkova Brodu, kde navštívili krásnou novou budovu Krajské knihovny Vysočiny.
Během měsíce října se žáci 3. třídy proměnili v architekty a stavitele. Vyrobili pro svého třídního mazlíčka křečka krásné prolézačky a domečky. Fantazie pracovala na plné obrátky a originální labyrinty jsou toho důkazem.
Ve středu 16. října se žáci 4. třídy vydali na dopravní hřiště v Jihlavě. Nejdříve probíhala interaktivní výuka v budově, kde se učili základní pravidla silničního provozu a značky. V druhé části dopoledne vyrazili již na dopravní hřiště, aby si zkusili samotnou jízdu na kolech.
Tradiční třídní kola v PIŠKVORKÁCH probíhají začátkem října. Žáci od 4. do 9. třídy měli možnost si změřit síly v této logické hře tak, že během jedné hodiny odehráli duel téměř se všemi spolužáky. Ti nejlepší postupovali do školního kola. Školní kolo umožňuje si zahrát na vyšší úrovni, kdy se vzájemně utkají ti nejlepší ze tříd. Žáci se naučili rozehrávku SWAP 2, která se používá na mezinárodních soutěžích. Z těch nejlepších byly vytvořeny dva týmy, které budou reprezentovat školu na oblastní soutěži v Jihlavě. Držíme palce.
A je to tady, zase je tu podzim a příroda nám opět jako minulý rok nabídla kaštany. Děti z 2. oddělení ŠD nejprve vymýšlely a kreslily na kaštany zábavné obličeje či zvířátka. Další dny jsme se pak věnovali malování, ale tentokrát za nás malovaly kaštany. Děti to velmi bavilo a vznikaly krásné obrázky, které děti pak dokreslily pomocí fixů. V listí se nám totiž schovalo pár ježků!
Letošní Den bez aut jsme kvůli nepříznivému podzimnímu počasí museli o pár týdnů odložit. V pátek 11. října se však všechny třídy naší školy konečně vydaly na pěší výlet k zámečku Aleje. Během cesty děti hrály hru, která jim zpříjemnila chůzi, a zároveň si mohly do sytosti užívat krás podzimní přírody. V lese narazily i na množství hub, které vyrostly po nedávných deštích. U zámečku si děti vybalily svačiny a po krátkém odpočinku se ve skupinkách pustily do plnění připravených úkolů. Přestože ráno počasí vypadalo nejistě, nakonec se den vydařil a děti si výlet užily.
Na přelomu září a října proběhl v sedmé třídě projekt „Kouzlo podzimu“. Ve výtvarné výchově vznikla malba podzimního listí s jeho kouzelnými barvami. K podzimu patří i deštivé počasí a potřebný deštník. Na jeho ztvárnění použili žáci voskovou techniku v kombinaci s malbou anilínovými barvami. V pracovních činnostech vyrobili podzimní skřítky z nasbíraných přírodnin, které lepili na dřevěnou překližku. Žáci prokázali svou kreativitu a zručnost, když poprvé pracovali s elektrickou pájkou při vypalování obličeje. Podzim je prostě kouzelný!
Druháci si v tomto školním roce užili svůj první projekt, kdy pomáhali králi skřítků uložit všechny skřítky k zimnímu spánku a zároveň plnili jejich úkoly. Učivo prvouky, které se týkalo podzimní přírody, tak zvládli venku, v lese, a v tento den už je čekala jen malá bojovka zakončená přespáním ve škole. Počasí nám moc nepřálo, tak jsme vyzkoušeli, jaké to je udělat oheň v dešti a otestovali, že březová kůra hoří i mokrá. Další hry se pak už odehrávaly ve škole, která umí být ve světle baterky také pěkně tajemná. Ráno nás pak čekaly palačinky od paní učitelky, písničky, hry v tělocvičně, a dokonce jsme našli i poklad. Počasí si na nás zkrátka nepřijde.
S dětmi z 2. oddělení ŠD jsme vyráběli vlastní tablety nebo počítače, ti šikovnější si vyrobili i vlastní telefon. Děti si podle vlastní fantazie různě kreslily či nalepovaly ikonky na jejich pracovní plochu. Různě si je i zdobily a pak je používaly na další hrátky. Moc rádi využíváme půjčenou interaktivní tabuli, kde děti tancují nebo hrají hry. Děti si to rozdaly i v soutěži „Zkus se nezasmát“, při které koukaly na zábavná zvířátka, hlavně tedy veselé a hravé kočičky. Zmínili jsme také, jak se děti mají chovat na internetu.
V návaznosti na divadelní představení „Jak Uhlíř Skoumal Svěrák“ proběhl v 1. třídě projekt, ve kterém se děti více seznámily s hudebními skladateli Jaroslavem Uhlířem a Petrem Skoumalem a autorem stovek písňových textů Zdeňkem Svěrákem. Téma vybízelo hlavně ke zpívání, ale provázáno bylo i s dalšími předměty. V 1. třídě už řadu písniček autorské dvojice Svěrák – Uhlíř zpívat umíme, naučili jsme se teď i 3 nové písničky, které společně s panem Svěrákem složil Petr Skoumal — to jsou zejména písně Včelích medvídků ze známé série Večerníčku. Nejoblíbenější se stala píseň brouka Kvapníka „Přátelé, chvátám“. Včelí medvídky jsme pak kreslili, společně s nimi jsme i četli, skládali slova, počítali a dozvěděli se spoustu nových věcí.
Během září se prvňáčci postupně seznamovali s novým prostředím školy a začali si zvykat na roli školáků. Naučili se už první tři písmenka a v matematice zvládají sčítání a odčítání do tří. S nadšením sportují, zpívají, kreslí a tvoří. Také se pomalu učí novým pravidlům. Učí se, jak fungovat ve třídě, jak spolupracovat a jak se chovat k ostatním spolužákům. Každý den pro ně přináší nové výzvy, které je posouvají nejen ve vědomostech, ale i v jejich samostatnosti a sebedůvěře.
Děti se celý týden těšily na pouť, která se zrovna chystala na městečku. Každý den po obědě jsme se chodili dívat, jak příprava atrakcí pokračuje. Ve ŠD pak děti napodobovaly atrakce a říkaly, na co se těší nejvíce. Dívky se pak vrhly na výrobu pouťových květin z ubrousků. Rozpíjely fixy vodou a druhý den po zaschnutí rozevřely květiny a různě je aranžovaly. Krásnější kytice, než které děti vyrobily, jste určitě ještě neviděli.
Ve čtvrtek 26. září se děti z 1., 2. a 3. třídy zúčastnily představení brněnského Divadla Věž s názvem „Jak Uhlíř Skoumal Svěrák“, jehož podstatnou část tvořily písničky skladatelů Jaroslava Uhlíře a Petra Skoumala a textaře Zdeňka Svěráka. Během hudebního představení měly děti možnost se aktivně zapojit, společně si zazpívaly, zatančily a užily si spoustu legrace a zábavy.
Každý den po obědě máme chvilku čtení a jelikož máme ve 2. oddělení ŠD velké děti, které umí krásně číst, dáváme si odpoledne malou pauzu, při které nám vždy někdo přečte kousek z vybraného příběhu. Některé děti se pustily i do skládání origami se speciálními papíry. Chvilku jsme si lámali hlavu nad návodem, ale nakonec vznikla krásná papírová zvířátka, větrníky či lodičky. Děti to zvládaly levou zadní a pouštěly se do stále těžšího skládání. Ale protože ne všechny baví skládání, některé děti místo toho hrály na interaktivní tabuli logické hry.
Tento týden nám počasí nepřálo, ale i tak se ve 2. oddělení ŠD umíme zabavit. Děti, které chtěly, měly možnost se stát na chvíli detektivem a vyřešit problém se ztracenými věcmi z města a pátrat, kdo okrádá místní zvířátka. Jako malé překvapení si pro děti paní vychovatelka připravila vlastní družinový kalendář, kde si každé z dětí napsalo své jméno, abychom věděli, kdy máme slavit čí narozeniny.
V pondělí 9. září se děti z mateřské školy a žáci 1. a 2. třídy ZŠ zúčastnili sportovního dopoledne pod vedením trenérů TJ Sokol Stonařov. Akce byla zaměřena nejen na pohybové aktivity, ale také na nábor budoucích mladých fotbalistů. Děti se vystřídaly na několika stanovištích, kde si procvičily běh, skákání i práci s míčem. Program byl dynamický a nabitý zábavnými aktivitami, takže si všechny děti sportování naplno užily. Na závěr všechny čekala sladká odměna a pozvánka na další tréninky fotbalu.
V pátek 6. září se žáci 5. třídy vydali k rybníku prozkoumat tento ekosystém. S využitím sítek, různých nádobek, lupy a také díky teplému počasí měli možnost pozorovat různé vodní živočichy. Podařilo se jim ulovit a určit spoustu bezobratlých živočichů — vodoměrky, splešťuli blátivou, larvy komára, znakoplavku. Chytili také skokana zeleného. Protože jim počasí přálo, stavěli u rybníka hráze a některá děvčata si s pomocí přírodnin vytvořila portrét „vodní víly“.
Letní prázdniny skončily a opět si můžeme hrát, tvořit a bavit se v naší družině. Letošní školní rok je ve druhém oddělení ŠD 3. a 4. třída. Se staršími dětmi si užíváme venku a pokud to jde, trávíme čas na školní zahradě či lanovém centru. Tento týden byl zkrátka plný her a rozkoukávání se po prázdninách.
Hned první týden školy si dali třeťáci dlouhodobou podzimní výzvu: „Buď laskavý“. Příležitost výzvu plnit dostali hned v pátek 6. září, kdy se vydali na návštěvu do Nemocnice Jihlava. Dostali jsme úžasné pozvání na ukázku canisterapie v praxi pro Oddělení geriatrie a následné péče. Jako poděkování, že můžeme vidět pejska Scotyho při práci s pacienty, jsme si připravili pásmo lidových písniček za doprovodu ukulele, krátké taneční vystoupení a předali jsme papírové tulipány. Poté jsme se přesunuli na oddělení, kde jsme také viděli králíčka Cecilku, který zde také dělá pacientům radost. Pejsek Scoty nám ukázal, jak se umí k pacientům přitulit, navodit příjemnou atmosféru i komunikaci s pacienty. Při příležitosti návštěvy nemocnice jsme přijali také výzvu k projektu „Píšu Vám“, ve kterém se mohou dobrovolníci zapojit a potěšit milým slovem pacienty. Děti v hodinách českého jazyka napsaly přání jako povzbuzení a při pracovních činnostech ho dozdobily. Věříme, že potěší. Děkujeme za milý vzkaz a video od Dobrovolníků Nemocnice Jihlava: „Tanečně–hudebním vystoupením přišly v pátek potěšit naše pacienty děti ze Základní školy Stonařov. Také se k nám připojil pejsek Scoty a děti tak mohly vidět ukázku canisterapie v praxi. Oddělení OGNP tak ožilo a skvělá nálada se nesla jihlavskou nemocnicí ještě dlouho.“ My také moc děkujeme a věříme, že naše spolupráce ještě bude pokračovat.