PoČjMPrvVv
ČjMČj

Sportovní den na 1. stupni

26. červen 2024

Ve středu 26. června proběhl pro děti z 1. stupně již tradiční sportovní den. Po celý den se soutěžilo v mnoha sportovních disciplínách, při kterých děti prokázaly svou obratnost, rychlost a přesnost. Ti nejlepší si odnesli zasloužené diplomy, ale oceněni nakonec byli malou odměnou všichni, protože všichni se moc snažili a důležitější než medailové umístění je radost z pohybu. V následujícím dni proběhl sportovní den i na 2. stupni.

Školní výlet — Hrad Pernštejn — Centrum Eden

5. červen 2024

Na začátku června se vydali žáci 1., 2. a 3. třídy na společný školní výlet. V úvodu jsme za krásného počasí navštívili hrad Pernštejn, kde jsme měli domluvenou prohlídkovou trasu „Z hradu do knihovny“. Mohli jsme nahlédnout, jak hradní páni žili. Obdivovali jsme zde krásné hradní nádvoří i prostory hradu. Nedivíme se, že filmaři zde natáčeli hodně pohádek. Naší další zastávkou bylo Centrum EDEN v Bystřici nad Pernštejnem a prohlídka zdejšího skanzenu Horácké vesnice. Zde jsme si mohli prohlédnout život našich předků a představit si jednotlivá lidová řemesla (tkadlec, babka kořenářka, včelař, hrnčíř a mlynář). Nahlédli jsme do života šlechty v rámci panského bydlení správce celého velkostatku. Na farmě jsme si užívali přítomnost hospodářských zvířat a průvodkyně nám představila zdejší chov skotu, ovcí, koz, drůbeže a koní. Před odjezdem jsme se ještě stihli odreagovat na místním hřišti s herními prvky a přírodním labyrintem.

Mléčné výrobky

5. červen 2024

Podobně jako v minulých letech jsme na konci školního roku využili nabídky ochutnávkových mléčných košů z projektu Ovoce, zelenina a mléko do škol. Děti z 1. stupně v rámci třídních projektů zpracovávaly bílé jogurty, tvarohy, sýry a mléko. V jednotlivých třídách pak vznikaly různé speciality — od výroby nejrůznějších pomazánek a chuťovek, přes ovocné jogurtové dezerty až po palačinky s tvarohem. Smlsnout si bylo na čem a děti si společné kuchtění a ochutnávání užily.