PoČjMPrvVv
ČjMČj

Školní výlet — Hrad Pernštejn — Centrum Eden

5. červen 2024

Na začátku června se vydali žáci 1., 2. a 3. třídy na společný školní výlet. V úvodu jsme za krásného počasí navštívili hrad Pernštejn, kde jsme měli domluvenou prohlídkovou trasu „Z hradu do knihovny“. Mohli jsme nahlédnout, jak hradní páni žili. Obdivovali jsme zde krásné hradní nádvoří i prostory hradu. Nedivíme se, že filmaři zde natáčeli hodně pohádek. Naší další zastávkou bylo Centrum EDEN v Bystřici nad Pernštejnem a prohlídka zdejšího skanzenu Horácké vesnice. Zde jsme si mohli prohlédnout život našich předků a představit si jednotlivá lidová řemesla (tkadlec, babka kořenářka, včelař, hrnčíř a mlynář). Nahlédli jsme do života šlechty v rámci panského bydlení správce celého velkostatku. Na farmě jsme si užívali přítomnost hospodářských zvířat a průvodkyně nám představila zdejší chov skotu, ovcí, koz, drůbeže a koní. Před odjezdem jsme se ještě stihli odreagovat na místním hřišti s herními prvky a přírodním labyrintem.

Mléčné výrobky

5. červen 2024

Podobně jako v minulých letech jsme na konci školního roku využili nabídky ochutnávkových mléčných košů z projektu Ovoce, zelenina a mléko do škol. Děti z 1. stupně v rámci třídních projektů zpracovávaly bílé jogurty, tvarohy, sýry a mléko. V jednotlivých třídách pak vznikaly různé speciality — od výroby nejrůznějších pomazánek a chuťovek, přes ovocné jogurtové dezerty až po palačinky s tvarohem. Smlsnout si bylo na čem a děti si společné kuchtění a ochutnávání užily.

Dárečky k zápisu

2. duben 2024 až 11. duben 2024

V průběhu první poloviny dubna se žáci všech tříd 1. stupně i obou oddělení školní družiny zabývali výrobou dárečků pro budoucí prvňáčky k zápisu.